Japonský modul SLIM po lunárnej noci nečakane obnovil spojenie so Zemou

TASR | 26.02.2024 09:50
SLIM, modul Foto:
Ilustrácia japonského modulu SLIM na Mesiaci.
Japonská vesmírna agentúra (JAXA) v pondelok oznámila, že jej lunárny modul SLIM - prekvapujúco - prežil lunárnu noc a obnovil komunikáciu so Zemou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Modul Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) úspešne pristál na mesačnom povrchu v januári, čím sa Japonsko stalo piatou krajinou, ktorá vyslala na Mesiac svoju modul.

Krátko po pristátí na mieste vzdialenom 55 metrov od svojho cieľa, južne od mesačného rovníka, sa SLIM vybil, pretože sa prevrátil a jeho solárne panely neboli v správnom uhle.

Panely získali elektrinu po viac ako týždni vďaka zmene smeru slnečného žiarenia. Operátor JAXA však už pred tým uviedol, že sonda nebola navrhnutá na prežitie lunárnej noci.

lunárny modul Nova-C, odysseus, Intuitive Machines Čítajte aj Historický okamih: Americká súkromná spoločnosť po prvý raz pristála s modulom na Mesiaci

JAXA však vo svojom vyhlásení v pondelok informovala, že v nedeľu bol na Mesiac vyslaný príkaz, na ktorý SLIM reagoval. JAXA na sieti X uviedla, že modulu SLIM „sa podarilo prežiť noc na povrchu Mesiaca pri zachovaní svojej komunikačnej funkcie“.

Pristátím modulu SLIM sa Japonsko stalo piatou krajinou, ktorá vyslala svoju sondu na Mesiac. Minulý týždeň na Mesiaci pristál modul Odysseus americkej spoločnosti Intuitive Machines, pričom šlo o prvé americké pristátie na Mesiaci po viac než pol storočí od misie Apollo 17.

modul SLIM Čítajte viac Japonský modul SLIM je pre dvojtýždňovú lunárnu noc opäť vypnutý