Vedcom sa podarilo vytvoriť čiernu dieru

V čínskom laboratóriu vyrobili prístroj, ktorý funguje na princípe čiernych dier vo vesmíre - zachytáva okolité svetlo a premieňa ho na teplo. Jeho tvorcovia sa domnievajú, že v budúcnosti by sa mohol dať využívať na výrobu čistej energie.

19.10.2009 12:51
čierna diera vesmír Foto:
Ilustračné foto
debata

Čínskym vedcom sa v laboratóriu podarilo niečo, čo sa zdalo takmer nemožné – vytvorili elektromagnetickú čiernu dieru, ktorá absorbuje svetlo z prostredia. Nie je však taká nebezpečná, ako by sa mohlo zdať. Zariadenie, ktoré funguje s frekvenciou elektromagnetického žiarenia, sa rozťahuje, aby zachytilo viditeľné svetlo, čo môže otvoriť dvere úplne novej forme získavania solárnej energie pre produkciu elektriny, píše sa v časopise New Scientist. Na jej vytvorenie použili výskumníci rovnaké materiály, aké sa používajú pri výrobe neviditeľných plášťov.

Evgenni Narimanov a Alexander Kildishev z Purdue University v meste West Lafayette začiatkom roka zverejnili teoretický náčrt na vytvorenie umelej čiernej diery, donedávna ho však nikto nerealizoval. Podľa ich mienky bolo potrebné napodobniť vlastnosti čiernych dier vo vesmíre, ktorých intenzívna gravitačná sila sťahuje okolitý priestor do vnútra špirály. Narimanov a Kildishev tvrdili, že by bolo možné zostrojiť prístroj, ktorý by fungoval na podobnom princípe a pohlcoval by svetlo. Podľa ich výpočtov by na to bola potrebná cylindrická konštrukcia zložená z centrálneho jadra obklopeného sústredenými prstencami.

Čínskym vedcom Tchie Ťun Cchuejovi a Čchiang Čchengovi sa experiment podarilo uskutočniť a funguje na rovnakom princípe, ako čierna diera vo vesmíre. Ich prístroj sa skladá zo šesťdesiatich prstencov vyrobených z takzvaných metamateriálov, ktoré boli predtým použité na výrobu neviditeľných plášťov. „Keď prístroj zachytí elektromagnetickú vlnu, zadrží ju a vedie do centra čiernej diery, kde ju absorbuje jadro prístroja,“ vysvetlil Cchuej. Následne „uviaznuté“ svetlo nemá kadiaľ uniknúť, preto sa premení na teplo. Cchuej očakáva, že sa mu podarí vyrobiť prístroj, ktorý zachytí dĺžku optickej vlny, už koncom tohto roka. Na trhu by mohol slúžiť ako „hltač“ slnečnej energie. „Ak to bude fungovať, už nebudeme na zachytenie svetla potrebovať parabolické zrkadlá,“ uviedol Narimanov s tým, že by to mohlo priniesť radikálnu zmenu vo výrobe čistej energie.

debata chyba