Lety do vesmíru budú lacnejšie

Raketa budúcnosti potrebuje na vynesenie satelitu na obežnú dráhu menej paliva a odnesie viac nákladu. Nový prototyp, ktorý vyvinuli vedci z Technologického inštitútu v Georgii, tak otvorí dvere misiám do vzdialeného vesmíru.

08.03.2007 15:52
debata

Stroj ušetrí 40 percent paliva, pretože vo vesmíre čerpá energiu zo solárneho panela. Satelity, ktoré vynesie do kozmu, môžu takto uvoľnený priestor použiť na väčší náklad alebo ušetriť výdavky vyslaním menšej kozmickej lode. Satelitom dajú aj širšie možnosti využitia. Vo vesmíre môžu slúžiť ako tankovacie či vlečné vozidlo.

Projekt vedený profesorom Mitchellom Walkerom z Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering podporilo americké vojenské letectvo. Tím pokusne značne zlepšil jeden z piatich strojov, ktoré letecké sily venovali, a vytvoril z neho prototyp.

Kľúčom k zdokonaleniu rakety je čo najlepšie využiť energiu, ktorá je k dispozícii, podobne ako to umožňuje prevodovka v aute, vysvetlil Walker v tlačovej správe. Tradičnú chemickú raketu, ktorá sa pripája k satelitu pripravenému na štart, až kým nedosiahne orbit, poháňa maximálna rýchlosť výfukových splodín, teda niečo ako prvý rýchlostný stupeň v aute. Pozemné riadiace stredisko môže meniť rýchlostné stupne rakety podľa potreby. Naplno bude teda raketa spaľovať, len keď je to dôležité – a šetriť tak palivo.

Nová raketa je takmer pripravená na armádne použitie, ale podľa Walkera potrvá ešte niekoľko rokov do komerčného využívania stroja.

Facebook X.com debata chyba Newsletter