O 7,6 miliardy rokov bude po všetkom

22.02.2008 14:48
Slnko.
Slnko Autor:

Približne o 7,6 miliardy rokov bude doslova po všetkom, keďže niektorí vedci predpokladajú, že práve v tomto čase Slnko spáli našu Zem do tla. Netreba však panikáriť, času je dosť. Táto nezvyčajná kalkulácia sa objavila v britskom vedeckom časopise Astrofyzika (Astrophysics).

Emeritný profesor Robert Smith z University of Sussex nedávno zistil, že keď Slnko spotrebuje svoju energiu, stane sa z neho nekontrolovateľný „červený obor“. Teraz však s kolegom Klausom-Petrom Schröderom z univerzity v Guanajuate v Mexiku prepočítal predošlé zistenia.

„Malá atmosféra, ktorá obklopuje Slnko, sa po istom čase zväčší na nepoznanie a predpokladáme, že Zem bude obiehať okolo Slnka práve v tejto atmosfére zloženej z plynov s nízkou hustotou. Tieto plyny budú stačiť na to, aby sa zo Zeme odparilo prakticky všetko, až by nakoniec planétu pohltilo Slnko. Už predtým však bude život na Zemi dosť nepohodlný,“ uvádzajú. 

Existuje viacero katastrofických scenárov. Okrem toho sa ponúka aj niekoľko riešení, pričom jedno je nereálnejšie ako druhé. Dalo by sa napríklad využiť gravitačné pole okolo letiaceho asteroidu alebo vytvorenie interplanetárnych lodí, na ktorých by bol možný život. Obidva scenáre sa však viac podobajú sci-fi filmom než možnej realite.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku