Vnútro Mesiaca je úplne suché, tvrdia vedci

Vnútro Mesiaca je podľa tímu Zacharyho Sharpa z University of New Mexico úplne suché aj napriek štúdiám z uplynulých rokov, ktoré dokazovali existenciu veľkého množstva vody nachádzajúceho sa v prirodzenom satelite Zeme.

07.08.2010 07:00
Mesiac Foto:
Ilustračné foto
debata

Pod povrchom Mesiaca sa zrejme nenachádza tak veľa vody, ako sa vedci a vedkyne domnievali na základe štúdií z uplynulých rokov. Podľa najnovšieho výskumu je jeho vnútro dokonca úplne suché. Geochemik Zachary Sharp z University of New Mexico a jeho tím sa zaoberal tým, koľko vody obsahoval v dobe jeho vzniku.

„Veľa publikácií o vode, ktorú našli na Mesiaci, je o ľade nachádzajúcom sa na lunárnom povrchu,“ uviedol Zachary Sharp pre webovú stránku www.space.com. Takáto voda by nemusela byť na Mesiaci od jeho vzniku, mohla sa naň dostať napríklad vďaka kolíziám komét, uvádza sa na webovej stránke www.sciencenews.org. „My nehovoríme o tom. Hovoríme o vode, ktorá bola na Mesiaci v dobe jeho vzniku,“ vysvetlil.

Vedec a jeho tím porovnali zloženie kameňov zo Zeme, vzorky z meteoritov a mesačné vulkanické kamene. Na základe údajov o obsahu chlóru dokázali vypočítať množstvo vodíka, kľúčovej zložky vody. „Zistili sme, že obsah vodíka musel byť veľmi nízky, takže v podstate, Mesiac bol v porovnaní so Zemou extrémne suchý,“ vyjadril sa.

Ako uviedol, predchádzajúce výskumy naznačujúce, že Mesiac obsahuje relatívne veľa vody, boli založené na vzorkách zriedkavých pre tento prirodzený satelit. „Predstavte si, že by som vás poprosil, aby ste priniesli poltucet vzoriek kameňov z riečneho dna a jedna z týchto vzoriek by sa leskla ako zlato. Mohol by som sa na to pozrieť a myslieť si, že Zem obsahuje množstvo zlata, ale bola by to len výnimočná vzorka. Je to úžasný objav, ale nemusí to platiť pre celý Mesiac a to by mohlo vysvetliť rozpor,“ vysvetlil.

Zachary Sharp sa domnieva, že štúdium množstva vody na rôznych planétach môže objasniť, ako sa vyvinuli. „Je to okno do procesov, ktoré sformovali solárny systém krátko po jeho vzniku,“ vyjadril sa.

debata chyba