Slnko uvedie na oblohu Merkúr, Venušu aj Jupiter

Už tento večer oblohu nad severozápadom ozdobia hneď tri planéty, ktoré budú netradične blízko seba. Teda aspoň z pohľadu zo Zeme.

24.05.2013 11:36
debata (2)

Stačí si nájsť miesto s nekrytým obzorom na severozápad, dúfať v bezoblačnú oblohu a 45 minút po západe Slnka bude možné aj voľným okom uvidieť Merkúr, Venušu a Jupiter. „Pripočítajte k tomu Zem pod svojimi nohami a v jednom zábere máte polovicu planét našej slnečnej sústavy. Bude to milá ozdoba jarného súmraku,“ uviedol Alan MacRobert, editor magazínu Sky & Telescope.

Tri planéty nad obzorom - Venuša, Jupiter a... Foto: Graf: Sky & Telescope, Pravda/Martin Chovanec
Tri planéty nad obzorom Tri planéty nad obzorom - Venuša, Jupiter a Merkúr.

Toto predstavenie sa najbližšie zopakuje v roku 2026.

„Čas na pozorovanie planét je okolo 21. hodiny alebo presnejšie 15 minút po 21. hodine. Planéty budú veľmi nízko nad obzorom. Takže tí, ktorým vo výhľade na západ bránia prekážky – domy, vrchy či stromy – budú mať trošku smolu. Odporúčam použiť aspoň menší ďalekohľad. Hoci aj triéder. Ale Venuša s Jupiterom by mali byť viditeľné aj bez neho,“ hovorí Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Celá šou sa bude opakovať aj počas ďalších dní. Ak by teda dnes večer nevyšlo počasie, možno sa lepší výhľad naskytne napríklad v nedeľu. Vtedy budú Merkúr, Venuša a Jupiter k sebe najbližšie. Ak vystriete ruku pred seba, tak by ste tento trojuholník planét mali zakryť palcom.

V pondelok sa už však začne Jupiter strácať. Bude klesať dole a vpravo od Merkúra a Venuše a z večernej oblohy úplne zmizne začiatkom júna. 28. mája však začne Merkúr svoju vlastnú šou. Až do 7. júna bude v najlepšej tohtoročnej pozícii na pozorovanie zo Zeme. Potom sa tiež začne pomaly vytrácať a Venuša zostane osamotená.

Z pohľadu zo Zeme sa budú tieto tri planéty javiť ako blízko seba, ale v skutočnosti to tak nie je. Počas posledného májového týždňa bude Merkúr od Zeme vzdialený približne 9 svetelných minút, Venuša zhruba 14 svetelných minút a Jupiter 51 minút. Jedna svetelná minúta je vzdialenosť, ktorú prekoná svetlo za jednu minútu. Na porovnanie, hviezda Beta Tauri, ktorá bude z nášho pohľadu blízko tejto trojice, je od Zeme vzdialená 150 miliónov svetelných rokov.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba