Taký druh hviezd tvorí až tri štvrtiny všetkých hviezd vo vesmíre a podľa najnovšej štúdie okolo každého červeného trpaslíka obieha aspoň jedna planéta. Navyše približne okolo štvrtiny červených trpaslíkov obieha planéta podobná Zemi nachádzajúca sa v tzv. obývateľnom pásme, čiže by sa na jej povrchu mohla nachádzať voda v tekutom skupenstve. To je zároveň základný predpoklad pre vznik života, tak ako ho poznáme na Zemi.
Vedci z Centra pre astrofyzický výskum pri Univerzite v Hertfordshire nové exoplanéty, teda planéty mimo našej slnečnej sústavy, objavili pomocou teleskopov HARPS a UVES. Oba prevádzkuje Európske južné observatórium v Čile. Signál nájdených planét bol však taký slabý, že na potvrdenie ich existencie museli výskumníci skombinovať dáta z oboch prístrojov.
„Skúmame početnú populáciu malých planét a už teraz vieme, že ich v blízkej budúcnosti nájdeme veľmi veľa, a to aj v okolí hviezd, ktoré sú najbližšie k nášmu Slnku,“ povedal hlavný autor štúdie Mikko Tuomi.
Deväť exoplanét bolo objavených v okolí hviezd, ktoré sú od nás vzdialené 15 až 80 svetelných rokov. To znamená, že keby sme mali loď schopnú cestovať rýchlosťou svetla, tak by cesta k týmto hviezdam trvala 15 až 80 rokov. Niektoré z týchto planét obiehajú svoju hviezdu len v päťpercentnej vzdialenosti Zeme od Slnka. Iné sú zhruba tak ďaleko od hviezdy ako Mars od Slnka. Dosiaľ astronómovia objavili takmer dvetisíc planét mimo našej slnečnej sústavy a očakáva sa, že ďalšie budú pribúdať po stovkách.