Pozorovaním vzdialeného vesmíru sa astronómovia snažia poodhaliť tajomstvo obostierajúce podobu a zloženie kozmu pred veľmi dávnymi časmi.
Satelit, ktorý nahrádza desaťročnú misiu röntgenového observatória Suzaku, vyniesla raketa H-2A zo strediska Tanegašima, oznámila japonská vesmírna agentúra JAXA. Družica, ktorú raketa dopravila na obežnú dráhu, je vybavená štyrmi teleskopmi, ktoré dokážu zachytiť röntgenové žiarenie z astrofyzikálnych zdrojov, a dvoma detektormi lúčov gama. Činnosť má 14 metrov dlhá družica s hmotnosťou 2,7 tony začať v lete, obiehať by mala vo výške 580 kilometrov nad Zemou.
Ide o najťažší japonský vedecký satelit. Agentúra JAXA ho vyvinula spolu s americkou vesmírnou agentúrou NASA. Vďaka röntgenovému teleskopu bude môcť družica preskúmať okrem čiernych dier aj explodujúce supernovy či zhluky galaxií s mimoriadne horúcou plazmou.
Predchodca družice Astro-H, röntgenové observatórium Suzaku, bol vypustený v roku 2005. Pôvodne dvojročná misia plánovaná na zemskej orbite sa postupne predĺžila až na celú dekádu vedeckých pozorovaní vzdialeného vesmíru. Vlani japonskí experti opakovane strácali so Suzaku spojenie, komunikácia s teleskopom sa darila už len nepravidelne, viac-menej náhodne. Dôvodom boli podľa agentúry AFP problémy s batériami, nabíjanými skrz solárne panely, a palubnými gyroskopmi. V auguste potom japonskí vedci oficiálne oznámili ukončenie misie Suzaku, ktorá by mala počas piatich rokov neriadene zaniknúť v zemskej atmosfére.
„Vďaka dátam z teleskopu Suzaku sa podarilo okrem iného vytypovať časový úsek asi pred desiatimi miliardami rokov, keď sa vesmírom šírili ťažšie prvky ako napríklad železo,“ uviedla NASA v tlačovom vyhlásení.