Vedci pozorovali zatiaľ najnejasnejšiu známu galaxiu

Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo pozorovať zatiaľ najnejasnejšiu známu galaxiu z čias raného vesmíru. Svoj objav, o ktorom napísali v magazíne Astrophysical Journal Letters, urobili s pomocou Keckových teleskopov na Havajských ostrovoch.

28.10.2016 14:00
galaxia, vesmír Foto:
Ktorá galaxia je najstaršia?
debata (1)

Prostredníctvom nich videli galaxiu v podobe, ktorú mala pred 13 miliardami ro­kov.

Vedci pri objave použili efekt nazývaný gravitačná šošovka, ktorý im umožnil pozorovať nejasný objekt vytvorený krátko po Veľkom tresku. Podľa spoluautora štúdie Tommasa Treu, objav by mohol prispieť k vyriešeniu záhady, ako sa skončilo obdobie známe ako Temný vek.

Ako vysvetlil, počas rozpínania sa vesmíru protóny zachytávali elektróny formujúc atómy vodíka, vďaka ktorým sa vesmír stal nepriepustným pre radiáciu. „V určitej chvíli, o niekoľko sto miliónov rokov neskôr, sa zrodili prvé hviezdy a začali produkovať ultrafialové svetlo, ktoré ionizovali vodík. Pri dostatočnom počte hviezd mohli ionizovať všetok medzigalaktický vodík a vytvoriť vesmír, ako ho poznáme teraz,“ uviedol.

Tento proces sa podľa vedcov udial pred 13 miliardami rokov, ale vedecká obec doteraz nedokázala potvrdiť, či sa oň zaslúžili iba hviezdy alebo naň vplývali aj iné faktory. „Momentálne najviac podozrievame hviezdy z galaxií, ktoré sú príliš nejasné na to, aby sme ich videli našimi teleskopmi bez gravitačnej šošovky. Naša štúdia využíva gravitačnú šošovku, aby dokázala, že také galaxie existujú a sú dôležitým krokom k tomu, aby ste túto záhadu vyriešili,“ vyjadril sa Treu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #teleskop #galaxia