Členské štáty ESA schválili misiu na Mars v roku 2020

03.12.2016 08:55

Členské krajiny Európskej vesmírnej agentúry (ESA) schválili na svojom zasadnutí vo švajčiarskom meste Luzern dodatočných 440 miliónov eur na financovanie ďalšej misie ESA na Mars. Podľa tlačovej agentúry AP by sa mala uskutočniť v roku 2020.

ESA tento rok vyslala v rámci misie ExoMars na Mars družicu Trace Gas Orbiter (TGO) a pristávací modul Schiaparelli, ktorý mal otestovať technológiu pre ambicióznejšiu európsku misiu v roku 2020.

Materská loď modulu Schiaparelli, orbitálna sonda TGO, bola úspešne navedená na obežnú dráhu Marsu, sonda Schiaparelli však pri dopade na povrch Marsu vybuchla. Zábery NASA naznačili, že raketové brzdiace motory zlyhali, v dôsledku čoho Schiaparelli dopadol na povrch s takmer plnými nádržami paliva, ktoré vybuchli.

Napriek tejto nehode účastníci piatkového stretnutia v Luzerne schválili rozpočet ESA potrebný na uskutočnenie misie na Mars v roku 2010.

Členské štáty schválili celkový rozpočet ESA vo výške 10,3 miliardy eur, ktorý agentúre umožní tiež pokračovať v účasti na programe Medzinárodnej vesmírnej stanice najmenej do roku 2024.

#ESA #mars
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk