Z Bajkonuru odštartoval Sojuz s rusko-americkou posádkou

Z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane odštartovala ruská kozmická loď Sojuz, ktorá vezie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dvoch kozmonautov.

20.04.2017 10:59
sojuz Foto: ,
Ruská kozmická loď Sojuz mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici.
debata (12)

Sojuz MS-04 vyniesla na obežnú dráhu za približne deväť minút nosná raketa Sojuz-FG, ktorá odštartovala o 09.13 h SELČ. Let k ISS prebieha v skrátenom režime a má potrvať zhruba šesť hodín, informovala agentúra TASS.

Na palube kozmickej lode sa nachádza skúsený ruský kozmonaut Fiodor Jurčichin a americký astronaut Jack Fischer, ktorý absolvuje svoj vôbec prvý vesmírny let.

Americký astronaut Jack Fischer (vpravo) a... Foto: Reuters, SHAMIL ZHUMATOV
sojuz Americký astronaut Jack Fischer (vpravo) a ruský kozmonaut Fiodor Jurčichin.

Pôvodne mali letieť do vesmíru dvaja ruskí kozmonauti a jeden zahraničný. Avšak Moskva sa rozhodla svoju posádku zredukovať a náhradník z inej krajiny, ktorý by bol pripravený na let, sa už nenašiel. Na tretie sedadlo určené na prepravu posádky preto umiestnili len 70-kilogramový kontajner s nákladom.

Dvojica novopríchodzích posilní aktuálnu trojčlennú posádku orbitálnej základne, ktorú tvoria Američanka Peggy Whitsonová, Rus Oleg Novickij a Francúz Thomas Pesquet.

Sojuz MS-04 by mal na ISS zostať ako záchranná kozmická loď až do septembra tohto roku.

Ešte tento týždeň má na ISS doraziť americká nákladná kozmická loď Cygnus naložená zariadeniami určenými na vedecký výskum.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #ISS #Sojuz