Francúzsky astronaut na ISS upozornil na žiarivé osvetlenie ciest v Belgicku

Snímky Európy, ktoré urobil z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) 39-ročný francúzsky astronaut Thomas Pesquet, upozorňujú na sklon Belgicka k extravagantnému osvetleniu diaľnic.

13.05.2017 14:34
debata

Na Facebooku vyvolali snímky, na ktorých Belgicko žiari oveľa jasnejšie ako jeho susedia, desiatky tisíc reakcií, uviedla BBC.

Hustá sieť ciest v Belgicku sa teší takmer rovnakému osvetleniu, aké majú ulice miest, a svieti počas celej noci. Astronaut Pesquet zachytil z 400-kilometrovej vzdialenosti nad Zemou na svojej snímke trojicu hlavných miest – Londýn, Paríž a Brusel – s Polárnou žiarou na severe.

A poznamenal k tomu, že Belgicko „je ako zvyčajne veľmi vidieť“. Na svojej stránke na Facebooku poznamenal, že Londýn, Paríž a Brusel „vytvárajú veľmi európsky trojuholník“. Fotografoval z „kupoly“ – modulu Európskej kozmickej agentúry na ISS.

Vo svojom blogu uviedol, že sa rád pozerá na Zem, keď cvičí na cvičiacom stroji umiestnenom v tejto časti ISS.

„Nie je veľa telocviční s takým výhľadom!“, píše.

Rád cvičí a trávi čas práve v tejto sekcii s výhľadom na Zem a do kozmu.

Väčšina reakcií na jeho snímky na sociálnych sieťach je obdivných. Niektorí sa však hnevajú na plytvanie elektrinou a svetelné znečistenie. „Vidíme veľmi dobre ten jas a vyplytvanú elektrinu! Je to strašné pre milovníkov oblohy,“ citovala BBC Christiana Celliera na Facebooku.

Michel-L Saucy má skôr obavy z mimozemšťanov: „Dúfam, že to svetlo nebude veľmi lákať mimozemšťanov… Nemôžeme ich prichýliť všetkých naraz!“

debata chyba
Viac na túto tému: #ISS #Belgicko #Medzinárodná vesmírná stanica (ISS) #verejné osvetlenie