Teleportovali fotón na orbitu Zeme

Čínski vedci prvýkrát preniesli pomocou takzvanej kvantovej teleportácie stav častice z povrchu Zeme na obežnú dráhu. Vďaka kvantovej previazanosti častíc sa im podarilo premiestniť vlastnosti fotónu na párový fotón na satelite Micius. Nejde však o faktický prenos častice, ale iba o prenos informácie o jej stave. Previazaná častica následne tento stav prevezme a v podstate sa stáva pôvodnou časticou.

17.07.2017 14:00
teleport, čína, fotón, satelit Foto:
Čínsky satelit Micius použitý pri teleportácii fotónov.
debata (1)

Čínsky úspech môže mať rozsiahle následky na oblasť výpočtovej techniky a šifrovanie dát, ale šifrovanie komunikácie pomocou tejto technológie je stále veľmi ďaleko, napísal technický web Gizmodo. Vedci sa napriek tomu chvália, že ich pokus je „kľúčovým posunom smerom ku kvantovému internetu v globálnom meradle“.

Experimenty s teleportáciou na základe kvantovej previazanosti sa vykonávajú už dlhší čas, pri tom najnovšom však komunikácia prebehla na suverénne najväčšiu vzdialenosť, navyše sa prvýkrát neuskutočnila medzi dvoma miestami na povrchu Zeme. Satelit Micius, vysokocitlivý fotónový prijímač vypustený do vesmíru vlani v auguste, sa od vedeckej základne v Tibete pohybuje vo vzdialenosti medzi 500 a 1¤400 kilometrami.

Kvantová previazanosť častíc spôsobuje, že úkony vykonané jednou časticou okamžite ovplyvnia správanie druhej. Teoreticky môže tento princíp fungovať na neobmedzenú vzdialenosť, ale ide o stav veľmi krehký, pretože fotóny sa vzájomne ovplyvňujú s inými časticami v ovzduší či v optických kábloch. Kvantové objekty – ako napríklad fotóny – sa stanú previazanými, ak vzniknú v rovnakom bode v čase a v priestore a teda zdieľajú rovnakú existenciu. Jednotlivé častice svetla sa môžu rozdeliť do dvoch previazaných častíc, ak sú napríklad vystavené pôsobeniu špeciálneho laserového lúča vyslaného cez určitý druh kryštálu.

Čínskym vedcom sa najskôr minulý mesiac podarilo previazať častice na rekordnú vzdialenosť stoviek kilometrov. Pri experimente potom vytvárali páry previazaných fotónov rýchlosťou asi 4¤000 za sekundu, pričom jeden fotón vždy odoslali na satelit Micius a druhý z páru zostal na základni. Nakoniec vedci zmerali fotóny na Zemi a na obežnej dráhe, aby sa uistili, že previazanosť trvá. Po dobu 32 dní potom odosielali na obežnú dráhu milióny fotónov a úspešný prenos stavu zaznamenali v 911 prípadoch.

„V našom experimente sa teleportuje kvantový stav polarizácie jednotlivého fotónu,“ opisuje článok publikovaný na webe. „Hlásime prvú úspešnú kvantovú teleportáciu nezávislých jednofotónových qubitov (jednotiek kvantových informácií) z pozemského observatória na satelit na nízkej obežnej dráhe okolo Zeme prostredníctvom prenosového kanála s dĺžkou až 1 400 kilometrov,“ oznámil po experimente čínsky tím.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #obežná dráha #Zem #satelit #teleportácia #častice