Vedci našli dosiaľ najmenšiu hviezdu

26.07.2017 16:00
Saturn
Hviezda EBLM J0555-57Ab je len o niečo väčšia ako Saturn. Autor:

Medzinárodný tím vedcov z britskej Cambridgeskej univerzity objavil doteraz najmenšiu hviezdu, ktorá je len o niečo väčšia ako Saturn. No gravitácia na jej povrchu je 300-násobne väčšia ako na Zemi. Odborníci výsledky svojho bádania zverejnili v odbornom magazíne Astronomy & Astrophysics.

Novoobjavená hviezda, ktorá bola pomenovaná EBLM J0555–57Ab, sa nachádza 600 svetelných rokov od Zeme. Vedci sa domnievajú, že menšie hviezdy, ako je táto, už zrejme ani byť nemôžu. V opačnom prípade by totiž tlak na stred hviezdy nebol dostatočný, aby mohlo dochádzať k procesu jadrovej fúzie, keď sa jadrá vodíka zlučujú na hélium.

„Náš objav ukazuje, aké malé hviezdy môžu existovať,“ povedal Alexander Boetticher, ktorý výskum viedol. „Ak by táto hviezda vznikla s len o trochu nižšou hmotnosťou, fúzna reakcia vodíka v jadre by už nebola udržateľná, takže by sa hviezda premenila na hnedého trpaslíka,“ dodal. Hnedý trpaslík je vesmírne teleso, ktoré síce vzniká podobne ako hviezda, ale pre nedostatočnú hmotnosť v ňom nemôžu prebiehať všetky termonukleárne reakcie.

Takéto malé hviezdy sú, ako pripomenul portál ScienceDaily, mimoriadne vhodnými kandidátmi pre hľadanie planét veľkosti Zeme, ktoré môžu mať na svojom povrchu vodu v tekutom skupenstve. Príkladom je sústava niekoľkých planét v systéme červeného trpaslíka Trappist-1, z ktorých šesť by mohlo mať teplotu na povrchu porovnateľnú s našou planétou.

EBLM J0555–57Ab je súčasťou binárneho hviezdneho systému. Vedci ju našli, keď z pohľadu zo Zeme prechádzala pred svojou väčšou spoločníčkou. Táto metóda sa bežne využíva na detekciu planét v hviezdnom systéme, nie však samotných hviezd.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#hviezda #saturn
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk