Skrývajú sa mimozemšťania za efekt kozmickej gorily?

, 12.04.2018 14:00
vesmírm experiment, gorila
Snímka, na ktorej bola počas experimentu skrytá gorila. Častejšie si ju všimli ľudia s intuitívnym myslením, než prakticky zmýšľajúce osoby. Autor:

Existuje známy experiment, počas ktorého si ľudia hádžu basketbalovú loptu a dobrovoľníci majú zrátať počet prihrávok. Ani nie polovica z respondentov si však všimne, že počas toho, ako rátajú nahrávky, prejde pomedzi hráčov človek prezlečený za gorilu.

Niečo podobné sa môže diať aj astronómom pri pátraní po signáloch od inteligentných mimozemských bytostí. Možno hľadajú a analyzujú signály a „mimozemská gorila“ im prechádza rovno pred očami, no nevšimnú si ju. Možno aj preto, že sa prezentuje z inej dimenzie alebo napríklad pomocou tmavej energie, ktorej stále nerozumieme.

„Keď rozmýšľame o iných inteligentných bytostiach, máme tendenciu vnímať ich z našej perspektívy. Sme však limitovaní naším pohľadom na svet a je pre nás ťažké si to priznať,“ uviedol neuropsychológ Gabriel de la Torre z Univerzity v Cádize. On preto pred slovom mimozemský alebo mimozemšťan uprednostňuje označenie „nepozemský“. Podľa autorov článku publikovanom v žurnále Acta Astronomica naša vlastná neuropsychológia, psychológia a vedomie môžu hrať dôležitú úlohu pri pátraní po nepozemských civilizáciách a tento faktor bol dosiaľ prehliadaný.

Výskumníci preto pripravili vlastných experiment so 137 ľuďmi. Ich úlohou bolo rozlíšiť letecké snímky so stavbami, ako sú budovy a cesty, od snímok s prírodnými scenériami, teda horami či riekami. Na jednu z týchto snímok ukryli drobnú postavičku podobnú gorile a sledovali, či si ju ľudia pri vyhodnocovaní obrázkov všimnú. Bola to teda pozmenená verzia experimentu s videom s prihrávkami loptou a gorilou.

„Je to zvláštny, no veľmi významný príklad toho, ako funguje náš mozog,“ hovorí De la Torre. „Zaznamenali sme podobný výsledok, len s tým rozdielom, že pred naším experimentom sme dobrovoľníkov podrobili testu, aby sme zistili, či sú skôr intuitívne, alebo racionálne rozmýšľajúce osoby. Ukázalo sa, že ľudia s intuitívnym myslením si gorilu všimli častejšie, ako tí, čo postupovali racionálne alebo metodicky.“

„Keď prenesieme toto zistenie na problém s pátraním po nepozemskej inteligencii, začína vyvstávať otázka, či naša súčasná stratégia pátrania neprináša tento gorilí efekt. Naše tradičné vnímanie priestoru je limitované naším mozgom. Tie znamenia a signály môžu byť priamo nad nami a my ich nevidíme. Možno sa nepozeráme správnym smerom,“ dodal neuropsychológ. Podľa neho človek niekedy vidí niečo, čo tam ani nie je a inokedy je daný náznak či signál rovno pred nami a nevnímame ho alebo nedokážeme identifikovať. Keď sa to stane, mohol by to byť príklad efektu kozmickej gorily. „Niečo také sa mohlo stať už v minulosti a možno sa to deje práve teraz,“ povedal De la Torre.

Vo svojej štúdii sa vedci venujú aj tomu, aké rôzne druhy inteligentných civilizácií môžu existovať. Predstavili klasifikáciu podľa troch typov a piatich faktorov: biológie, dlhovekosti, psychosociálnych aspektov, technologického pokroku a rozšírenia vo vesmíre.

Príkladom civilizácie typu 1 sme my. Takáto civilizácia môže zaniknúť vyčerpaním prírodných zdrojov, vojnou, nezvládnutím technologického pokroku alebo pre prírodnú katastrofu, ako je zrážka s asteroidom. Civilizácia typu 1 sa však môže vyvinúť do civilizácie typu 2. Jej členovia žijú dlho, využívajú kvantovú a gravitačnú energiu a sú schopní preskúmavať galaxie.

„Táto klasifikácia je veľmi zjednodušená a založená primárne na energii. To, že my používame rádiovú komunikáciu, ešte neznamená, že ju používajú aj iné civilizácie, alebo že využívajú energetické zdroje ako my a sú od nich závislé,“ uviedol De la Torre, že ide len o teoretické návrhy.

Tretí typ civilizácie by bol najpokročilejší tvorený exotickými bytosťami, ktoré by boli schopné žiť večne, ovládali by tvorbu multidimenzio­nálnych priestorov a využívali by tmavú hmotu a tmavú energiu, ktorá tvorí väčšinu vesmíru.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#mimozemšťania #experiment skrytá gorila #vesmír
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk