Michaela Musilová bude viesť všetky simulované vesmírne misie na Havaji

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová bude viesť všetky budúce simulované vesmírne misie na stanici na Havaji. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) tento rok zrušil šiestu simulovanú misiu na Mars.

12.11.2018 16:58
Michaela Musilová Foto: ,
Slovenská astrobiologička Michaela Musilová.
debata (12)

Majiteľ stanice na Mauna Loa, od ktorého si NASA zariadenie prenajímala, sa rozhodol využiť pauzu v dlhodobých simulovaných misiách pre umožnenie výskumu spojeného s misiami na Mesiac. Musilovej, ktorú poznal z čias šiestej NASA misie, ponúkol úlohu riaditeľky všetkých budúcich misií, ktoré sa budú konať na havajskej stanici. Prvé simulované misie na Mesiac sú plánované na koniec tohto mesiaca. Musilovú tiež požiadali, aby viedla simulovanú misiu na Mesiac organizovanú Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) vo februári 2019.

„Aj naďalej plánujem spájať svoje aktivity a svoj výskum so Slovenskom. Na šiestu NASA misiu mal pôvodne putovať slovenský rover, ktorý bol kompletne vyvinutý na Slovensku firmou RoboTech Vision s.r.o. v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA). Namiesto toho bude rover súčasťou ESA misie budúci rok a v novembri tohto roku bude otestovaný v ESA stredisku ESTEC v Holandsku. Rover má pomôcť mojej posádke s niekoľkými vedeckými a technickými prácami, vrátane snímania terénu pre vedecké účely a zberu vzoriek. Dáta z rovera budú k dispozícii pre študentov Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU) pre ich bakalárske a diplomové práce,“ uviedla Michaela Musilová, ktorá pôsobí ako hosťujúca profesorka na Ústave jadrového a fyzikálneho inžinierstva (ÚFJI) na FEI STU.

Plánuje spraviť aj niekoľko prednášok na FEI STU zo simulovanej stanice pred, počas a po misii. Budú súčasťou plánovaného vyučovania kozmického inžinierstva na univerzite. „Misie sa tiež zúčastní experiment, ktorý vyhrá v druhom kole súťaže Misia Mars, ktorú organizovali Slovenské Elektrárne v spolupráci so SOSA. Finále tejto súťaže sa odohrá 12. decembra v Energolande. Najlepších päť tímov stredoškolských študentov z celého Slovenska bude prezentovať svoje experimenty pred odbornou porotou. Na konci podujatia budú vyhlásení víťazi, ktorí budú mať päť týždňov na prípravu experimentu pre ESA misiu,“ dodala Musilová. Počas misie budú môcť dávať pokyny posádke o tom, ako majú realizovať experiment a neskôr budú môcť využiť dáta z experimentu na škole.

Misiu prerušilo zranenie

NASA misia číslo 6 mala trvať osem mesiacov – od 15. februára do 14. októbra 2018. Mala sa konať 2 500 metrov nad morom na sopke Mauna Loa na Havajských ostrovoch, kde je terén veľmi podobný povrchu Marsu. Štvorčlenná posádka mala byť po celý čas uzatvorená v dóme s priemerom jedenásť metrov. Okrem dómu bol k dispozícii aj sklad, kde sa nachádzali zásoby vysušeného astronautského jedla, vody a iných dôležitých zásob potrebných pre prežitie na „Marse“ počas ôsmich mesiacov. Von do terénu mohli takzvaní „marsonauti“ ísť len v simulovaných skafandroch.

NASA a výskumníci z celého sveta chceli pozorovať, ako sa vyvíjajú vzťahy v posádke a s riadiacim centrom na „Zemi“ počas náročných podmienok misie. Okrem psychologického výskumu sa na misii malo robiť približne 20 rôznych výskumných vedeckých a technologických projektov, ktoré mala Musilová na starosti. Po zranení jedného člena misie a odchode ďalšieho kolegu však misiu napokon zrušili.

Organizátori pôvodne plánovali aj ďalšiu misiu číslo 7 neskôr v tomto roku. Spustili nábor nových členov a preto Musilová musela zostať pracovať v USA. Keby odišla, prepadli by jej víza a nemohla by sa vrátiť absolvovať ďalšiu misiu počas nasledujúcich dvoch rokov. Počas tohto obdobia pracovala ako hosťujúci výskumník pre kanadsko-francúzsko-havajské observatórium, ktoré je súčasťou medzinárodných Mauna Kea observatórií na Havajských ostrovoch. Popri tom naďalej pôsobila ako hosťujúca profesorka na ÚFJI, FEI STU ako aj predsedníčka SOSA.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #NASA #Michaela Musilová #simulovaná misia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy