Izraelská nezisková organizácia SpaceIL, ktorá za projektom stojí, preto dúfa, že vyslanie sondy vstúpi do histórie.
Watch now To this day only 3 countries landed on the #moon. Now Israel's journey begins ➡ #IsraelToTheMoon @ILAerospaceIAI pic.twitter.com/jhxosVnhwK
— Israel To The Moon (@TeamSpaceIL) 12. februára 2019
Na projekte sa podieľa aj izraelská štátna spoločnosť Israel Aerospace Industries (IAI). Podľa šéfa SpaceIL Ida Antebyho a generálneho manažéra vesmírnej divízie IAI Ofer Doron raketa obletí najmenej šesťkrát Zem a na Mesiaci by mala pristáť 11. apríla. Projekt, ktorý stál 100 miliónov dolárov, je takmer celý financovaný z peňazí súkromných darcov, najmä od prominentných židovských filantropov.
Vozítko má v priemere dva metre, je 1,5 metra vysoké a stojí na štyroch nohách. Je vybavené, okrem iného, zariadením, ktoré bude merať magnetické pole Mesiaca.
Organizácia SpaceIL sa v uplynulých mesiacoch v Izraeli snažila svojím projektom prilákať pozornosť verejnosti. Jej predstavitelia navštevovali školy po celej krajine a aj v televízii sa objavili reklamy, ktoré stavali Izrael bok po boku svetových veľmocí. Úspešné pristátie automatickej sondy na Mesiaci zatiaľ dokázali len Rusko, USA a Čína. Človeka na Mesiac zatiaľ dostali len Spojené štáty.
Izraelský projekt začal v roku 2011, kedy niekoľko inžinierov založilo organizáciu SpaceIL, aby sa zúčastnila súťaže LunarX Prize. Tú vyhlásila spoločnosť Google, ktorá chcela sumou 20 miliónov dolárov odmeniť toho, kto ako prvý z účastníkov súťaže dostane na Mesiac svoje robotické vozidlo, presunie ho po trase aspoň 500 metrov a vyšle na Zem zábery z jeho pohybu. Súťaž bola vlani zrušená, pretože to v danom termíne nikto nestihol.
Organizácia SpaceIL ale získala financie od rôznych sponzorov, vrátane napríklad juhoafrického miliardára Morisa Kahna či rodiny amerického magnáta Sheldona Adelson.
Slováci budú pri výskume Marsu