Sonda náročný manéver uskutočnila na konci februára a v nasledujúcich mesiacoch ju čakajú ešte dve priblíženia s cieľom získať vzorky, ktoré sa potom dopravia na Zem. To by sa podľa japonských odborníkov mohlo stať budúci rok.
Zo záznamu je zrejmé, ako sonda zostupuje k povrchu a ako odberová hubica na okamih dosiahne kontakt s povrchom. V ďalšom momente sonda začne rýchlo stúpať a spolu s ňou aj rozvírený prach a úlomky z povrchu. Video zaobstarala kamerka CAM-H, ktorá je nasmerovaná na zberné zariadenie.
„Táto kamera bola vyrobená a namontovaná s použitím darov od verejnosti. Teraz pre nás všetkých zachytila historický moment. Vďaka všetkým za podporu,“ uviedol na Twitteri tím starajúci sa o sondu.
Vedci pre kontakt vybrali priestor označovaný ako L08-E1. Nachádza sa v blízkosti rovníka asteroidu medzi krátermi Kontár a Brabo. Celá operácia prebiehala automaticky, keďže povely zo Zeme by k aparátu putovali príliš dlho.
Sonda zostúpila tesne nad povrch asteroidu 22. februára s cieľom prvýkrát odobrať vzorky. Vtedy vystrelil z hubice rýchlosťou 300 metrov za sekundu päťgramový projektil z tantalu, aby sa do priestoru vymrštili častice planétky.
Či sa však skutočne vzorku podarilo odobrať, bude jasné až po návrate na Zem. V sonde nie je žiadne zariadenie, ktoré by prítomnosť materiálu v úložnom puzdre potvrdilo.
Experti z JAXA však po vyhodnotení videa poznamenali, že množstvo uvoľneného materiálu zvyšuje pravdepodobnosť úspešného odberu.
Ešte tento mesiac sa Hajabusa 2 pokúsi o druhý takýto zber vzoriek. Počas tretieho, záverečného pokusu, ktorý je plánovaný na apríl, chcú vedci získať materiál z hĺbky asteroidu. Na povrch preto z väčšej výšky – 500 metrov – sonda vystrelí projektil, ktorý vytvorí kráter. Z jeho dna následne zariadenie vzorka odoberie.