Ruskí kozmonauti upratovali mimo ISS, našli starý uterák

Ruskí kozmonauti Oleg Kononenko a Alexej Ovčinin sa počas nočného výstupu do voľného priestoru vedľa údržbárskych prác venovali aj upratovaniu.

30.05.2019 09:51
ISS Foto:
Súčasná Medzinárodná vesmírna stanica (ISS).
debata

Mimo Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) našli uterák, ktorý tu pred desiatimi rokmi zanechal jeden z ruských kozmonautov, ktorý si ním čistil skafander od špiny. Uterák sa teraz vráti na Zem, kde ho vedci budú skúmať.

Dvojica, ktorá vo vákuu strávila šesť hodín a jednu minútu, začala stredajší výstup umiestnením fotografie ruského kozmonauta Alexeja Leonova na module Pirs. Leonov, ktorý dnes oslavuje 85. narodeniny, sa 18. marca 1965 stal prvým človekom, ktorý vystúpil do otvoreného kozmu.

Počas pracovnej smeny kozmonauti nainštalovali madlá na ruský modul Poiska, odobrali sériu zariadení, ktoré slúžili k vedeckým experimentom, a do voľného priestoru „vyhodili“ zariadenie, ktoré už dokončilo plazmový experiment. Odhodený objekt zhorí v zemskej atmosfére.

Kononenko s Ovčininom tiež očistili okienko priezoru na module Pirs, ktoré sa z času na čas musí zvonka utierať. Portál nasaspaceflight.com poznamenal, že sa na okienku usadzujú častice spalín motorov prilietajúcich a odchádzajúcich lo­dí.

Pre Kononenka bol stredajší výstup piaty v jeho kariére, pre Ovčinina bol pobyt mimo ISS premiérou.

debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #ISS #upratovanie #kozmonauti