Podľa vesmírnej agentúry tým majú pripraviť terén pre pristátie človeka na Mesiaci do roku 2024.
„Budúci rok bude na povrchu Mesiaca vedecký a technologický výskum, ktorý pomôže do piatich rokov vyslať prvú ženu a ďalšieho muža na Mesiac,“ povedal šéf NASA Jim Bridenstine.
Firma Astrobotic z Pittsburghu získa zákazku na takmer 80 miliónov dolárov, aby do júla 2021 dopravila 14 nákladov do lunárneho krátera na privrátenej strane Mesiaca. Spoločnosť Intuitive Machines z Houstonu dostane 77 miliónov dolárov, aby do rovnakého dátumu vykonala päť pristátí v Oceáne búrok, najrozsiahlejšej ploche na privrátenej strane Mesiaca. Firma OrbitBeyond zo štátu New Jersey potom získa z rozpočtu agentúry 97 miliónov dolárov s cieľom uskutočniť štyri výsadky v najväčšej mesačnej kotline zvanej More dažďov.
Išlo by o prvé americké kozmické lode na Mesiaci od chvíle, kedy túto prirodzenú družicu Zeme opustila Apollo 17. Vtedy NASA ešte vyvíjal a staval svoje vlastné lode, teraz sa však úrad rozhodol pre finančne úspornejšiu cestu s využitím vonkajších zdrojov.
Sondy by mohli okrem iného nájsť vhodné miesto pre pristátie ľudskej posádky. „Tieto pristávacie moduly sú len začiatkom vzrušujúcej komerčnej spolupráce, ktorá nás priblíži k vyriešeniu mnohých vedeckých záhad na našom Mesiaci, v slnečnej sústave a ďalej,“ povedal pracovník NASA Thomas Zurbuchen. „Čo sa dozvieme, zmení nielen náš pohľad na vesmír, ale tiež pripraví našu misiu s ľudskou posádkou na Mesiac a následne na Mars.“