NASA zadal firmám zákazky na bezposádkové pristávacie moduly

04.06.2019 10:42

Tri súkromné ​​kozmické spoločnosti postavia pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) bezposádkové pristávacie moduly, ktoré by na Mesiac možno už budúci rok mohli dopraviť techniku ​​a vykonávať tu vedecké pokusy.

Komerčné vozítka budú na povrchu Mesiaca...
Komerčné vozítka budú na povrchu Mesiaca 'dláždiť cestu' pre astronautov NASA, aby mohli pristáť na Mesiaci do roku 2024. Autor: nasa.gov

Podľa vesmírnej agentúry tým majú pripraviť terén pre pristátie človeka na Mesiaci do roku 2024.

„Budúci rok bude na povrchu Mesiaca vedecký a technologický výskum, ktorý pomôže do piatich rokov vyslať prvú ženu a ďalšieho muža na Mesiac,“ povedal šéf NASA Jim Bridenstine.

Firma Astrobotic z Pittsburghu získa zákazku na takmer 80 miliónov dolárov, aby do júla 2021 dopravila 14 nákladov do lunárneho krátera na privrátenej strane Mesiaca. Spoločnosť Intuitive Machines z Houstonu dostane 77 miliónov dolárov, aby do rovnakého dátumu vykonala päť pristátí v Oceáne búrok, najrozsiahlejšej ploche na privrátenej strane Mesiaca. Firma OrbitBeyond zo štátu New Jersey potom získa z rozpočtu agentúry 97 miliónov dolárov s cieľom uskutočniť štyri výsadky v najväčšej mesačnej kotline zvanej More dažďov.

Išlo by o prvé americké kozmické lode na Mesiaci od chvíle, kedy túto prirodzenú družicu Zeme opustila Apollo 17. Vtedy NASA ešte vyvíjal a staval svoje vlastné lode, teraz sa však úrad rozhodol pre finančne úspornejšiu cestu s využitím vonkajších zdrojov.

Sondy by mohli okrem iného nájsť vhodné miesto pre pristátie ľudskej posádky. „Tieto pristávacie moduly sú len začiatkom vzrušujúcej komerčnej spolupráce, ktorá nás priblíži k vyriešeniu mnohých vedeckých záhad na našom Mesiaci, v slnečnej sústave a ďalej,“ povedal pracovník NASA Thomas Zurbuchen. „Čo sa dozvieme, zmení nielen náš pohľad na vesmír, ale tiež pripraví našu misiu s ľudskou posádkou na Mesiac a následne na Mars.“

#vesmír #mesiac #NASA #vesmírna agentúra #človek na Mesiaci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku