Tesla Roadster so Starmanom za volantom prvýkrát obletel Slnko

21.08.2019 14:11
star
Starman v Tesle obletel okolo Slnka. Autor:

Červený Roadster Tesla sa Starmanom za volantom, ktorý vlani 6. februára pri prvom, testovacom lete vyniesla do vesmíru raketa spoločnosti SpaceX Falcon Heavy, prvýkrát obletel Slnko.

Informoval o tom web whereisroadster­.com, ktorý sleduje let figuríny v kabriolete automobilky Tesla Elona Muska, ktorý je tiež zakladateľom SpaceX.

Zvláštny náklad v súčasnosti najsilnejšej nosnej rakety na svete podľa webu oblet dokončil koncom uplynulého týždňa. Obkrúženie hviezdy našej planetárnej sústavy by roadsteru podľa prepočtov malo trvať 557 pozemských dní, pričom automobil bol v pondelok vo vesmíre už 560. deň.

Whereisroadster.com ale sleduje aj ďalšie zábavné údaje spojené so Starmanovou „jazdou“ okolo Slnka. Jeho Tesla napríklad už urazila vo vesmíre cez 1,2 miliardy kilometrov, čo vraj znamená, že auto výrazne prekročilo záručný limit 58 000 najazdených kilometrov.

Muskov automobil s vodičom pravdepodobne obletí Slnko ešte mnohokrát, poznamenal portál space.com.

Minuloročná štúdia modelujúca obežnú dráhu vypočítala, že roadster v niekoľkých najbližších desiatkach miliónov rokov nakoniec narazí do Venuše alebo do Zeme. Báť sa dnes ale nemusíme, pretože je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa to stalo skôr ako za milión rokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vesmír #Tesla #SpaceX #slnko #kabriolet #Falcon Heavy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku