Astronauti pripravujú 'nový prístav' mimo ISS pre kozmické lode

21.08.2019 15:58

Inštalovať pristávací adaptéR IDA-3 na module Harmony Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) majú za úlohu astronauti Nick Hague a Andrew Morgan pri dnešnej práci mimo orbitálneho komplexu.

IDA-3 poskytne druhý port pre budúce pristávanie nových amerických vesmírnych lodí.

Hague a Morgan zahájili výstup zo stanice podľa plánu dve a pol hodiny po poludní SELČ. Vo voľnom vesmírnom priestore by mali pracovať zhruba šesť a pol hodiny. Hague je „vonku“ už tretíkrát, pre Morgana je dnešok premiérou.

IDA-3 dopravila na ISS minulý mesiac spoločnosť SpaceX svojou nákladnou loďou Dragon. S týmto adaptérom bude mať stanica k dispozícii druhý port pre komerčné lode prepravujúce posádky. Tento port budú využívať nové pilotované lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX a CST-100 Starliner firmy Boeing, ktorých prvé lety sa očakávajú na prelome tohto a budúceho roka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SpaceX #orbit #ISS #astronauti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku