NASA plánuje dlhodobú misiu okolo Pluta

06.11.2019 08:27
Pluto, mesiace, Styx, Hydra, Charon, Kerberos, Nix
Pluto s jeho mesiacmi obiehajú v chaotickom pohybe. Autor:

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) poveril Juhozápadný výskumný inštitút so sídlom v Texase, aby preskúmal možnosti dlhodobej misie okolo trpasličej planéty Pluto. Vrátane toho, aké by boli jeho finančné náklady, informovala agentúra Reuters.

Podľa spoločnej tlačovej správy oboch inštitúcií je cieľom vyslať novú nepilotovanú sondu, ktorá by študovala kedysi najmenšiu planétu Slnečnej sústavy a dva ďalšie objekty takzvaného Kuiperovho pásu počas dvoch rokov.

Kuiperov pás je prstencom zmrznutých objektov nachádzajúcich sa za obežnou dráhou Neptúnu, v ktorom je niekoľko tisíc telies, najmä malých, ktoré tu zostali z počiatku vývoja Slnečnej sústavy. Niektoré majú svoje vlastné mesiace. Súčasťou pásu sú aj tri trpasličie planéty: Pluto (bývalá deviata planéta; preklasifikovaná z planéty v roku 2006), Haumea a Makemake.

Texaský inštitút bude na konkrétnej misii pracovať na vývoji kozmickej lodi s novými limitmi zaťaženia. Mala by uniesť viac ako sonda New Horizons a na palube by mala mať aj dokonalejšie nástroje. Podrobnosti o tom, aké konkrétne inštrumenty by sonda mohla obsahovať, však zatiaľ nezazneli.

Daný inštitút mal už skôr na starosti misiu, pri ktorej sonda New Horizons preletela okolo Pluta a jeho piatich mesiacov a priblížila sa k asteroidu 2014 MU69 – známemu skôr ako Ultima Thule – v Kuiperovom páse, čo bolo dovtedy najvzdialenejšie navštívené teleso.

Aparát vtedy tiež vydal snímky Pluta s vysokým rozlíšením, avšak nepodarilo sa vstúpiť na jeho orbit, pretože podľa portálu Phys.org letel stroj príliš rýchlo, rýchlosťou 50 700 kilometrov za hodinu.

Vedci z Juhozápadného výskumného inštitútu majú dodať svoje výsledky a poznatky pre budúcu misiu NASA budúci rok.

Riaditeľ NASA Jim Bridenstine nedávno, keď hovoril o misii na Mesiac, vzbudil pozornosť svojim tvrdením „mimo tému“, že Slnečná sústava má stále deväť planét, pretože najmenšia z nich Pluto nie je „trpasličia planéta“, ale planéta plnohodnotná.

"Som tu ako šéf NASA, aby som vám povedal, že verím, že Pluto je planéta. A budem to hovoriť aj naďalej, "vyhlásil.

Plutu status planéty odoprela v roku 2006 Medzinárodná astronomická únia na svojom valnom zhromaždení v Prahe po tom, čo bolo v našom hviezdnom systéme objavených viac podobne veľkých telies, ako sú napríklad Ceres alebo Eris.

S tým sa však Bridenstine nechce zmieriť. Existujúcu definíciu planét považuje za „nejasnú“, podľa neho musí byť založená na „špecifických vlastnostiach“. Je presvedčený, že klasifikáciu Pluta je nutné znovu zvážiť v súvislosti s poznatkami získanými pri misii New Horizons, v rámci ktorej sonda v roku 2015 prvýkrát preletela v blízkosti tohto vesmírneho telesa.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vesmír #Sonda #Pluto #obežná dráha #NASA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku