Najvzdialenejšie skúmané vesmírne teleso dostalo meno Arrokoth

Nachádza sa v Kuiperovom páse a objavili ho v roku 2014.

14.11.2019 07:58
arrokoth Foto:
Najvzdialenejšie teleso, ktoré dosiaľ ľudstvo skúmalo, má oficiálny názov Arrokoth.
debata

Najvzdialenejšie teleso, ktoré dosiaľ ľudstvo skúmalo, má oficiálny názov Arrokoth. Nachádza sa približne 6,5 miliardy kilometrov od Zeme a v jazyku indiánov z amerického kmeňa Powhatan znamená „obloha“. Informovali o tom zástupcovia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Arrokoth sa nachádza v Kuiperovom páse, za orbitou Neptúna a objavili ho v roku 2014 pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Okolo telesa preletela 1. januára 2019 sonda New Horizons. V tom čase sa nazývalo Ultima Thule.

Nové pomenovanie vybrali na základe spojitosti kmeňa Powhatan s oblasťou Chesapeake Bay, ktorá sa rozprestiera v štátoch Virginia a Maryland, pričom v druhom menovanom sa nachádzajú aj strediská spojené s projektami sondy New Horizons a Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. „Meno Arrokoth odzrkadľuje inšpiráciu pri pohľade na oblohu a premýšľanie o hviezdach a ďalších svetoch,“ uviedol vedec Alan Stern zo Southwest Research Institute.

NASA vyhlásila, že použitie názvu povolili aj predstavitelia spomínaného kmeňa. Výber mena takisto schválili Medzinárodná astronomická únia a Centrum pre malé planétky.

debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #Zem #NASA #planétka
Flowers