Zaujímavý úkaz na oblohe: Polotieňové zatmenie Mesiaca

08.01.2020 07:06
zatmenie
Ilustračné foto. Autor:

Už o dva dni môžeme na oblohe pozorovať polotieňové zatmenie Mesiaca, ktoré bude viditeľné na väčšine územia Európy.

Desiateho januára 2020 bude možné tento astronomický úkaz pozorovať aj v ďalších častiach sveta, najmä na východnej pologuli. Zo Slovenska bude vidno celý priebeh zatmenia.

„Večerný čas pozorovania bude veľmi vhodný, pretože zatmenie sa začne o 18:08 a trvať bude do 22:12. V maximálnej fáze zatmenia o 20:10 bude v polotieni ponorená väčšina mesačného disku, až 90 %,“ povedal docent Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.

Keďže ide o polotieňové zatmenie, Mesiac bude stále viditeľný, len jeho spodná časť bude tmavšia ako horný okraj, ktorý do polotieňa nevstúpi.

„Pokles jasnosti Mesiaca pri polotieňovom zatmení nie je veľký. Výhodou je, že toto zatmenie nastane v zime, keď je obloha spravidla priezračnejšia,“ dodal astronóm.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zatmenie mesiaca #zatmenie #mesiac #astronomický úkaz
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku