Podľa profesorky Hope University v Liverpoole má pravdepodobne podobu organizmov podobných chobotniciam. Mali by sa vraj vyskytovať v mrazivých moriach pod zamrznutým povrchom mesiaca.
„Keď príde na vyhliadky života mimo Zeme, možno považovať takmer za isté, že sa pod ľadom na mesiaci Europa ukrýva život,“ uviedla Gradyová s tým, že by teoreticky mohol existovať aj život pod povrchom Marsu. Očakávala by tam však maximálne tak baktérie. Na Jupiterovom mesiaci Europa by očakávala vyššie formy života, prirovnanie by hľadala napríklad u pozemských chobotníc.
Kuriózne na tom je to, že domnienka existencie stvorení podobných chobotniciam na mesiaci Europa nie je ničím novým. Vo filme Europe Report nakrútenom v roku 2013 sa šestica astronautov vydala na tento mesiac hľadať stopy života a pod povrchom objavila práve stvorenia podobné chobotniciam. A presne s touto tézou teraz Gradyová prichádza.
Hubblov vesmírny ďalekohľad zaznamenal vlani v júni na spomínanom mesiaci prítomnosť chloridu sodného známeho tiež ako kuchynská soľ. Je veľmi pravdepodobné, že pod jeho zmrznutou kôrou sa ukrýva obria vodná plocha s veľkým obsahom práve chloridu sodného.
Europa je rozmerovo o niečo menšia ako mesiac Zeme. Jupiter obehne raz za 3,5 dňa. Vedci sa domnievajú, že má železné jadro a kamenný plášť.