Sonda InSight zaznamenala na Marse vyše 450 otrasov

28.02.2020 20:18
insight-nature-nasa
Sonda InSight. Autor:

Seizmická aktivita Červenej planéty je väčšia ako napríklad na Mesiaci.

Sonda InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zaznamenala od pristátia na Marse v roku 2018 viac ako 450 významných seizmických udalostí. Väčšinou mali magnitúdo od troch do štyroch, čo vedci nepovažujú za extra silné, no podľa nich je to dôkaz, že Mars nie je mŕtva planéta.

„Po prvý raz sme dokázali, že Mars je seizmicky aktívna planéta, pričom jej seizmická aktivita je väčšia ako napríklad na Mesiaci, ktorú namerali počas programu Apollo a zároveň je menšia ako na Zemi (ako celku),“ vyjadril sa vedec Bruce Banerdt.

Mars nevykazuje žiadne dôkazy súvisiace s platňovou tektonikou, ktorá je spojená so zemetrasením na Zemi. Otrasy na takzvanej Červenej planéte pripisujú javom, akými sú ochladzovanie alebo kontrakcie.

Pohľad na výrez Mars, ktorý ukazuje pristávací...
Pohľad na výrez Mars, ktorý ukazuje pristávací modul InSight študujúci seizmickú aktivitu. Autor: nasa.gov

Niektoré otrasy zaznamenali v oblasti známej ako Cerberus Fossae, ktorá podľa doterajších informácií mohla počas uplynulých desať miliónov rokov zažiť vulkanickú aktivitu. „Je možné, že v hĺbke sa nachádza magma, ktorá sa ochladzuje, čo spôsobuje kontrakcie a následne deformáciu silnej časti kôry – litosféry,“ vyjadrila sa Suzanne Smrekar, členka projektu InSight. „Zatiaľ však nevieme, či je to presne takto. Je to len naša hypotéza,“ dodala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sonda #NASA #mesiac #mars
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku