Zverejnili vylepšené zábery posádky Apolla 13

Andy Saunders dokázal zo 16-milimetrového filmu nízkej kvality, ktorý natočili astronauti, spraviť ostré fotografie.

14.04.2020 07:56
 111770048 e30454c3-3ee8-44ad-b5b2-8a584aabaf67 Foto:
Veliteľ Apolla 13 Jim Lovell si vyberá hudbu na prenosnom prehrávači pások.
3

Techniky na úpravu obrazu pomohli po 50 rokoch poskytnúť ostrejší pohľad na život astronautov misie Apollo 13 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Jim Lovell, John Swigert a Fred Haise mali počas letu k Mesiacu približne 56 hodín po štarte z 11. apríla 1970 nehodu, keď výbuch jednej z kyslíkových nádrží vážne poškodil servisný modul. Príbeh misie, ktorej sa nepodarilo pristáť na Mesiaci, no s pomocou riadiaceho centra sa jej členovia 17. apríla 1970 bezpečne vrátili na Zem, sa napriek tomu stal legendou.

Astronauti bojujúci o prežitie spravili na palube relatívne málo záberov, no špecialista na zobrazovanie Andy Saunders dokázal zo 16-milimetrového filmu nízkej kvality, ktorý posádka natočila, spraviť ostré fotografie.

Na jednom zábere, napríklad, vidieť Lovella, ako vyberá hudbu v kazetovom prehrávači, zatiaľ čo Swigert drieme v skladovom priestore, na inom zas astronauti v dobrej nálade jedia mrazom sušené jedlo, na ktorého prípravu potrebovali horúcu vodu, no mali k dispozícii len studenú.

„Prekvapujúce na tom 16-milimetrovom zázname je, ako pokojne posádka pôsobí. Napriek vážnosti situácie, podmienkam, v ktorých žili, aj kritickým úlohám, ktoré ich čakali,“ vyjadril sa Saunders pre BBC News. „To však zrejme nezodpovedá ich skutočným pocitom, keďže vieme, že v skutočnosti pochybovali o tom, že sa nažive vrátia domov,“ dodal.

Jednou z techník, ktoré použil, bolo takzvané vrstvenie, keď na seba naukladal viacero políčok, aby zlepšil detaily záberu. Keďže však pracoval s pohyblivými obrázkami, musel zarovnať viaceré časti záberu a všetky potom skombinovať do výsledného obrázka. Tieto skombinované zábery tvorí niekedy až vyše 20 spojených sekcií, z ktorých každá vznikla navrstvením až 75 samostatných políčok, čím sa podarilo ukázať posádku na doteraz nevídane ostrých snímkach.

S použitím komerčného softvéru potom Saunders fotografie ďalej vylepšoval – upravil kontrast, farby a z niektorých odstránil efekt „rybieho oka“.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #NASA #mesiac #Apollo 13