NASA oznámila mená astronautov z jarnej misie Crew-2

28.07.2020 18:11
crew-2a
Autor:

Na druhom operačnom lete v rámci komerčného programu NASA s vesmírnymi loďami Crew Dragon od SpaceX sa zúčastnia astronauti z USA, Japonska a Francúzska.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Európska vesmírna agentúra (ESA) a japonská národná vesmírna agentúry JAXA oznámil mená astronautov, ktorí na jar poletia v rámci misie SpaceX Crew-2 na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Misia bude druhým operačným letom v rámci komerčného programu NASA s vesmírnymi loďami Crew Dragon od spoločnosti SpaceX. Veliteľom lode bude americký astronaut Shane Kimbrough a jeho kolegyňa Megan McArthur bude pilotka misie. Akihiko Hošide z JAXA a Francúz Thomas Pesquet z ESA budú misijní špecialisti.

Crew-2 by mala odštartovať na jar 2021, po úspešnom dokončení testovacej misie Demo-2, ktorej astronauti by sa mali vrátiť na Zem 2. augusta, a prvého operačného letu Crew-1 naplánovaného na koniec septembra. Astronauti misie Crew-2 by mali zostať na ISS približne šesť mesiacov ako expedičná posádka a pridajú sa k trom kolegom, ktorých na stanicu privezie ruská loď Sojuz. Zvýšenie počtu členov posádky ISS zo šesť na sedem umožní NASA podľa jej vyhlásenia zdvojnásobiť vedecký výskum vykonávaný vo vesmíre.

Pre Kimbrougha a Hošideho to bude tretia cesta do vesmíru, McArthur a Pesquet poletia po druhý raz. Na ISS pritom McArthur poletí prvýkrát.

Informácie pochádzajú z webstránky NASA.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vesmír #NASA #kozmonauti #Crew Dragon
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku