Belka a Strelka - prvé psy, ktoré sa vrátili z vesmíru

19.08.2020 07:42
belkaastrelka 1
Vypchaté telá Strelky a Belky sú vystavené v moskovskom múzeu kozmonautiky. Autor:

Predtým, než sa do vesmíru vydal prvý človek, vypustil Sovietsky zväz z kozmodrómu v Bajkonoru niekoľko pokusných lodí. Do histórie sa zapísal rokov sovietskej Kozmické lode 2 (označované aj ako Sputnik 5), ktorá do vesmíru odštartovala pred 60 rokmi, 19. augusta 1960.

Na palube boli aj fenky Belka a Strelka, ktoré sa stali prvými živými bytosťami, ktoré sa vrátili z vesmíru na Zem.

Spoločne s Belkou a Strelkou vtedy do vesmíru odletela „malá zoologická záhrada“. Do vesmíru sa pozrel aj králik, štyridsiatka myší, dva potkany, muchy a množstvo rastlín. Väčšina pasažierov sa nasledujúci deň vrátila v poriadku na Zem, asi dvadsať myší ale zomrelo.

Prvou živou bytosťou vyslanou do vesmíru sa stala v roku 1957 sučka Lajka, ktorá zahynula už niekoľko hodín po štarte na následky prehriatia organizmu a stresu. Všetky psy využívané v sovietskom vesmírnom programe boli túlaví „kríženci“, pretože lekári verili, že sa dokážu na drsné podmienky najrýchlejšie adaptovať. Do letu prvého človeka do vesmíru v apríli 1961 vypustili Sovieti do kozmu asi 50 psov, približne dvadsiatka z nich pritom zahynula.

Okrem Belky, Strelky a Lajky sa do dejín kozmonautiky zapísali aj psi Cigan a Dezik, s ktorými v roku 1951 vyletela raketa do približne stokilometrovej výšky, odkiaľ sa potom zniesla na padáku. Obaja kríženci z letu vyviazli prakticky bez následkov – Dezikovi nebolo vôbec nič, Cigan počas pristávania utrpel len povrchové odreniny.

Vypchaté telá Strelky a Belky sú teraz v moskovskom múzeu kozmonautiky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vesmír #pes #kozmická loď #Bajkonur
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku