Asteroid, ktorý preletel rekordne blízko Zeme, si vedci všimli o niekoľko hodín

20.08.2020 18:00
PIA24037 hires
Autor:

Okolo Zeme napokon preletel vo vzdialenosti 2950 kilometrov.

Vedci dosiaľ ešte nikdy nedostali možnosť sledovať asteroid, ktorý by preletel tak blízko okolo Zeme. O úkaze, ktorý bolo možné zaznamenať v okolí Indického oceána, sa však dozvedeli s niekoľkohodinovým oneskorením.

Drobný asteroid 2020 QG o veľkosti automobilu SUV s priemerom 3–6 metrov sa v nedeľu bezpečne priblížil k našej planéte. Zemská príťažlivosť ohla jeho trajektóriu a okolo Zeme napokon preletel vo vzdialenosti 2950 kilometrov. Rýchlosť, ktorú dosiahol v blízkosti Zeme, sa odhaduje na 44-tisíc km/h.

Asteroid tejto veľkosti nebol pre Zem nebezpečný. Aj keď by sa výbuch po prípadnom dopade dal porovnať s explóziou atómovej bomby, pri vstupe do zemskej atmosféry by sa pravdepodobne rozpadol.

Kompetentní momentálne špekulujú, prečo asteroid zostal bez povšimnutia. Vedci NASA tvrdia, že varovné systémy fungujú dobre, no údajne bol problém v tom, že je omnoho ťažšie identifikovať telesá letiace zo slnečnej strany.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zem #vesmír #vedci #NASA #asteroid
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku