Kozmonauti opravili na ISS toaletu aj výrobu kyslíka

V ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa pokazila toaleta. Posádke sa jej funkčnosť podarilo obnoviť, uviedol podľa Interfaxu ruský kozmonaut Anatolij Ivanišin, ktorý situáciu označil za "veľmi zlú".

20.10.2020 08:29
ISS, Medzinárodná vesmírna stanica, vesmír Foto: ,
Medzinárodná vesmírna stanica.
debata (5)

ISS má dve toalety – druhá sa nachádza v americkom segmente, informoval Interfax. Interfax dodal, že koncom novembra roku 2019 sa v médiách objavili informácie, že v americkom segmente ISS sa pokazila toaleta a v ruskej časti ISS došlo k úniku 9,5 litra vody zo systému zaisťujúceho fungovanie tamojšieho WC.

Začiatkom októbra tohto roku americká nákladná loď Cygnus dopravila na ISS aj novú upravenú toaletu v hodnote 23 miliónov dolárov, ktorú bude v budúcnosti možné použiť na lety na Mesiac a Mars.

Nová toaleta sa oficiálne označuje ako Universal Waste Management System (Univerzálny systém pre nakladanie s odpadom; UWMS) a okrem iných výhod má aj účinnejší systém recyklácie vody.

Na ISS sa recykluje asi 90 percent všetkých kvapalín na báze vody vrátane moču alebo odpareného potu. Celý systém funguje na princípe pozemského kolobehu vody, je len prispôsobený podmienkam vo vesmíre. Americká astronautka Jessica Meirová svojho času na túto tému poznamenala, že „dnešná káva je aj zajtrajšou kávou“.

Veterán ruskej kozmonautiky Gennadij Padalka minulý týždeň na margo pomerne častých porúch na ISS podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že ruské vybavenie na palube ISS je dávno „po dátume spotreby“.

„Všetky moduly ruského segmentu sú zastarané,“ uviedol Padalka, ktorý je držiteľom svetového rekordu v počte dní strávených vo vesmíre. Dodal, že zariadenie na výrobu kyslíka by sa malo používať iba 15 rokov, pričom slúži už dve desaťročia.

Padalka reagoval na správu, že v ruskom segmente ISS bolo od minulej stredy mimo prevádzky zariadenie na výrobu kyslíka. Posádka ISS sa však neocitla v ohrození života, keďže na ISS sú zásoby kyslíka a v americkom segmente Tranquility sa nachádza zariadenie plniace rovnaký účel. Túto poruchu sa posádke podarilo odstrániť v sobotu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #ISS #kozmonauti #kyslík #toaleta