Halloweenský spln bude v znamení "tajomného" Modrého Mesiaca

30.10.2020 20:00
327 Super Blue Blood Moon
Autor:

Sobotňajší spln prinesie nielen atmosféru Halloweenu, druhý spln v tomto mesiaci prináša aj jav známy ako Modrý Mesiac.

Prečo práve Modrý Mesiac, keď v skutočnosti modrý vôbec nie je? V roku 1883 ho tak označil Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), keď vybuchla sopka Krakatoe. Prach a popol bol taký viditeľný, že sa aj Mesiac zdal byť modrý. Označenie z angličtiny „Blue Moon“ sa rýchlo ujal. Uvidíme teda v sobotu v noci skutočne na modro zafarbený Mesiac? Nie, bude normálne biely až sivastý.

Slovné spojenie „Modrý Mesiac“ sa totiž bežne používa na označenie druhého splnu v mesiaci. Nejde totiž o zvlášť významný jav. Spln trinásťkrát za rok sa opakuje asi po dvoch až troch rokoch. V každom storočí je teda približne 40-krát. Na ďalší Modrý Mesiac si tak počkáme až do augusta 2023, potom ho zas bude možné pozorovať v máji 2026 a decembri 2028.

Halloween pripadá na spln v priemere raz za devätnásť rokov. Keďže Mesiac je v splne asi raz za 29,5 dňa a október má 31 dní, všetky halloweenske splny Mesiaca sú „modré“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vesmír #spln #modrý mesiac #mesiac #Halloween
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku