Vesmírna loď spoločnosti SpaceX so štyrmi astronautmi mieri k ISS

16.11.2020 08:09
Em4Eboc UUAAIh BA
Astronauti, ktorí by mali približne pol roka pôsobiť na ISS: Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walkerová a Soiči Noguči. Autor:

Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX v nedeľu miestneho času úspešne odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, so štyrmi astronautmi na palube, na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Ide o druhý vesmírny let spoločnosti SpaceX s posádkou – po skúšobnom lete s dvoma astronautmi z mája – a prvú takúto riadnu prepravu astronautov na IIS, ktorú pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vykonala súkromná firma. NASA uplynulých deväť rokov od zastavenia programu raketoplánov využívala na tento účel služby ruských rakiet Sojuz.

Loď Crew Dragon, ktorú na obežnú dráhu nesie raketa Falcon 9, privezie na ISS amerických astronautov Michaela Hopkinsa, Victora Glovera a Shannon Walkerovú a Japonca Soičiho Nogučiho. K stanici by mali doraziť v pondelok neskoro večer – po 27 a pol hodine plne automatického letu – a zostanú tam do jari budúceho roka.

„Je to ďalší historický moment,“ vyhlásil riaditeľ NASA Jim Bridenstine ešte v piatok. „Nemýľte sa však: pri každom lete sa vyžaduje opatrnosť,“ dodal vo vyjadrení, ktoré sa potvrdilo, keď pôvodne plánovaný čas štartu preložili o deň v dôsledku nepriaznivého počasia.

Na štart pricestoval na Floridu z Washingtonu americký viceprezident Mike Pence, ktorý predsedá Národnej rade pre vesmír pri úrade prezidenta USA.

Zakladateľ a riaditeľ SpaceX, podnikateľ Elon Musk, bol však nútený sledovať udalosť z izolácie. Ako napísal na sociálnej sieti, „s najväčšou pravdepodobnosťou“ má mierny priebeh ochorenia COVID-19.

Bezpečnostné opatrenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou zasiahli aj prípravy na let. Astronauti boli v karanténe so svojimi rodinami od októbra. Všetok personál na zemi mal rúška a počet hostí v Kennedyho vesmírnom stredisku bol obmedzený.

Za bránami strediska očakávali podľa AP možno až státisíce divákov na neďalekých plážach a v mestách. NASA vyjadrila obavy, že štart cez víkend – spojený s pôsobivou nočnou kulisou – by mohol viesť k šíreniu nákazy. Agentúra preto vyzvala ľudí, aby nosili rúška a zachovávali bezpečné odstupy. Podobné žiadosti pri štarte prvého letu SpaceX s posádkou 30. mája zostali nepovšimnuté, približuje AP.

Pôvodne mala vesmírna loď Crew Dragon vzlietnuť v noci na nedeľu SEČ. NASA ale štart odložila pre zlé počasie a silnému vetru, ktoré pôsobili problémy s umiestnením pristávacej plošiny pre prvý stupeň rakety Falcon 9 na vodách Atlantického oceánu. Prvé stupne SpaceX využíva k opätovným štartom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SpaceX #NASA #kozmonauti #Elon Musk #Crew Dragon
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku