Čile a Argentína zažili jediné úplné zatmenie Slnka v roku 2020

Južná časť Čile a Argentíny sa v pondelok dopoludnia (miestneho času) na vyše dve minúty ponorili do tmy vďaka úplnému zatmeniu Slnka - jedinému v tomto roku.

14.12.2020 18:50
APTOPIX Argentina Eclipse Foto: ,
debata

Kým v Argentíne sa dalo pozorovať, ako Mesiac postupne zakrýva slnečný disk, tí zvedavci, ktorí sa zhromaždili v Čile, mohli pozorovať iba náhle zotmenie. Veľké mraky na oblohe a dážď ich totiž o nezvyčajný zážitok pripravili.

V turistami vyhľadávanom meste Pucón na brehu jazera Villarrica v regióne Araucanía sa pritom napriek cestovným obmedzeniam, prijatým kvôli epidémii vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, zišlo asi 300 000 ľudí, aby pozorovali tento zriedkavý astronomický jav.

Medzi nimi boli aj desiatky amatérskych bádateľov a profesionálnych vedcov, ktorí do tejto oblasti pricestovali už pred niekoľkými dňami, aby svoje ďalekohľady rozmiestnili na úbočí rovnomennej sopky – Villarrica, jednej z najaktívnejších v Čile.

Tzv. pás totality, z ktorého bolo možno sledovať úplné zatmenie Slnka, bol široký približne 90 kilometrov. Zatmenie trvalo dve minúty a deväť sekúnd.

Ďalšie zatmenie Slnka nastane 10. júna 2021, keď dôjde k prstencovému zatmeniu nad Kanadou, Grónskom a niektorými časťami Ázie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Argentína #Čile #zatmenie slnka #úplné zatmenie