Prvý vesmírny hotel? Otvoria ho vraj už v roku 2027

Ak snívate o budúcich cestách, zatiaľ čo ste počas pandémie uviazli doma, prečo si v duchu predstavovať pláže na Bali alebo benátske kanály, keď by vašou budúcou dovolenkou mohla byť destinácia vo vesmíre?

15.03.2021 20:00
hotel vesmirny Foto:
debata (2)

V roku 2019 zverejnila kalifornská spoločnosť Gateway Foundation plány na hotel v štýle výletných lodí, ktorý by sa jedného dňa mohol vznášať nad zemskou atmosférou. Tento futuristický koncept nazvaný Stanica Von Braun – rotujúce koleso obiehajúce okolo Zeme a zložené z 24 modulov spojených výťahovými šachtami – by mal byť plne funkčný do roku 2027. Teraz, o dva roky neskôr, má hotel nový názov – Voyager Station.

Postaviť ho má nová stavebná spoločnosť, prevádzkovaná bývalým pilotom Johnom Blincoweom, ktorý tiež stojí na čele nadácie Gateway Foundation. Blincow vysvetlil, že kvôli pandémii covidu-19 došlo k určitému oneskoreniu, ale očakáva sa, že stavba vesmírneho hotela začne v roku 2026 a pobyt v ňom by mohol byť realitou do roku 2027.

„Snažíme sa, aby si verejnosť uvedomila, že zlatý vek cestovania do vesmíru je za rohom. Prichádza, a to rýchlo,“ povedal Blincow. Nákresy toho, ako by mohol hotel vyzerať, naznačujú interiér, ktorý sa nelíši od luxusného hotela na Zemi, ale ktorý má pekné nepozemské výhľady.

Keď pred pár rokmi mali premiéru pôvodné návrhy, Tim Alatorre, hlavný dizajnér spoločnosti Orbital Assembly Corporation povedal, že estetika hoteli bola priamou reakciou na film Stanleyho Kubricka „2001: Vesmírna odysea“. Snímku označil za „takmer plán toho, čo nerobiť“. „Myslím si, že cieľom Stanleyho Kubricka bolo zdôrazniť rozdiel medzi technikou a ľudstvom, a tak zámerne urobil stanice a lode veľmi sterilné, čisté a mimozemské,“ vysvetlil.

Namiesto toho chce Alatorre a jeho tím preniesť do vesmíru trochu niečoho zo Zeme prostredníctvom príjemných apartmánov a elegantných barov a reštaurácií. Hostia môžu byť vo vesmíre, ale stále si môžu užívať normálne postele a sprchy. To neznamená, že hotel bude úplne ignorovať novosť pobytu vo vesmíre. V hotelovej reštaurácii by mali servírovať tradičné „vesmírne jedlo“, ako je špeciálna zmrzlina pre astronautov. Navyše budú v ponuke rekreačné aktivity, ktoré „zdôrazňujú skutočnosť, že ste schopní robiť veci, ktoré na Zemi robiť nemôžete. Vďaka stavu beztiaže a zníženej gravitácii budete môcť skákať vyššie, budete vedieť dvíhať veci a budete behať spôsobom, ktorý na Zemi neviete,“ tvrdí Alatorre.

Ako presne by teda fungovala fyzika vesmírneho hotela? Podľa Alatorreho rotujúce koleso zabezpečí vytvorenie simulovanej gravitácie. „Stanica sa otáča a tlačí všetko, čo je v nej, k obvodu, podobne ako keď točíte vedro s vodou – voda sa tlačí do vedra a zostáva v ňom.“ Blízko stredu stanice umelá gravitácia nie je, ale ako sa pohybujete smerom k vonkajšej strane, gravitácia narastá.

Pôvodný názov hotela Stanica Von Braun bol zvolený, pretože koncept bol inšpirovaný 60 rokov starými návrhmi Wernhera von Brauna, leteckého inžiniera, ktorý konštruoval raketovú techniku, najprv v Nemecku a neskôr v USA. Keď žil v Nemecku, bol zapojený do programu vývoja nacistických rakiet, takže pomenovanie vesmírneho hotela po ňom bolo kontroverznou voľbou. Čiastočne preto bol názov zmenený. „Stanica v skutočnosti nie je o ňom. Je založená na jeho návrhu a páči sa nám jeho príspevok do vedy a výskumu vesmíru,“ povedal Blincow. „Ale viete, Stanica Voyager je oveľa viac než len to. Je to vec budúcnosti. A my chceme meno, ktoré nemá také pripomienky minulosti,“ dodal.

Vesmírna turistika sa stáva čoraz aktuálnejšou témou a existuje niekoľko spoločností, ktoré sa o to snažia – od Virgin Galactic po SpaceX Elon Muska. Systém Starship spoločnosti SpaceX by mohol pomôcť dostať stanicu Voyager zo Zeme. Nemôžeme SpaceX nazvať naším partnerom, ale v budúcnosti sa tešíme na spoluprácu s nimi," povedal Blincow na nedávnej akcii propagujúcej Orbital Assembly Corporation.

Vesmírny hotel zatiaľ nezverejňuje cenu pobytu, ale dá sa očakávať, že bude celkom vysoká. Napríklad spoločnosť Virgin Galactic plánuje, že bude cestujúcemu účtovať za suborbitálny let 250 000 dolárov. Avšak tím, ktorý pracuje na Stanici Voyager, dúfa, že nakoniec dosiahne to, že pobyt vo vesmírnom hoteli bude zodpovedať „plavbe výletnou loďou alebo výletu do Disneylandu“.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #vesmír #hotel #destinácia #vesmírny hotel