Nočnú oblohu po jarnej prestávke opäť rozžiaria meteorické roje

Od začiatku januára, kedy sme na nočnej oblohe mohli pozorovať Kvadrantidy, nebol v činnosti žiadny význačný meteorický roj.

24.04.2021 06:00
sav Foto:
Ilustračná snímka meteoru z roja Eta Akvaríd.

Táto tzv. jarná meteorická prestávka sa končí v poslednej dekáde apríla. V týchto dňoch môžeme na nočnej oblohe pozorovať Lyridy a Eta Akvaridy.

Vo štvrtok mal maximum aktivity meteorický roj Lyríd, ktorý súvisí s periodickou kométou P/Thatcher. Jej obežná doba je 415 rokov. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza už z roku 687 pred n.l. „Tento úkaz trvá menej ako týždeň, z toho vyplýva, že šírka prúdu je malá. Centrálne vlákno má len 200 000 km,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

perseverance 1 Čítajte aj Perseverance vyrobil z atmosféry Marsu po prvý raz kyslík

Meteorický roj Lyríd bude činný do 25. apríla. Počas maxima aktivity bude Mesiac dva dni po prvej štvrti. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom budú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.

Okrem Lyridov môžeme až do 12. mája pozorovať aj meteorický roj Eta Akvaríd, ktorý súvisí s periodickou Halleyovou kométou. Prvé záznamy v čínskych, kórejských a japonských kronikách o ich pozorovaní sú z roku 401 n.l. V tom čase prechádzala dráha Halleyovej kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako dnes.

Radiant meteorického roja Lyríd. Foto: SAV
lyra Radiant meteorického roja Lyríd.

Eta Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom. Sú rýchle, ich geocentrická rýchlosť je 64 km/s. „Je to spôsobené tým, že Halleyova kométa, a samozrejme aj meteory z nej uniknuté, obiehajú okolo Slnka po dráhe v opačnom smere ako obieha okolo Slnka naša Zem,“ vysvetlil astronóm. Šírka prúdu meteoroidov dosahuje 56 miliónov km a v maxime aktivity frekvencie budeme môcť na severnej pologuli pozorovať najviac do 10 meteorov za hodinu.

helicopter still image Čítajte aj Ingenuity úspešne zvládol druhý let, urobil fotografiu povrchu Marsu

Radiant Eta Akvaridov leží v blízkosti hviezdy eta v súhvezdí Vodnára.**** Podmienky na pozorovanie v roku 2021 sú priaznivé. Svit Mesiaca bude rušiť len minimálne, keďže v deň maxima 6. mája bude Mesiac 3 dni po poslednej štvrti. Najviac meteorov uvidíme na rannej oblohe pred východom Slnka.

Zdroj: SAV

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #SAV #obloha #meteorický rok #Kvadrantidy