Vystúpal síce len do rovnakej päťmetrovej výšky ako pri druhom lete vo štvrtok, ale letel väčšou rýchlosťou, ďalej a dlhšie. Počíta sa ešte s dvoma ďalšími letmi, informovalo na svojom webe Laboratórium tryskového pohonu (JPL), ktoré má v NASA na starosti okrem iného program robotického vozítka Perseverance vrátane testovania Ingenuity.
Čítajte aj Ingenuity úspešne zvládol druhý let, urobil fotografiu povrchu MarsuHelikoptéra o veľkosti malého Drone pristála na Marse 18. februára uschovaná v útrobách Perseverance. V nedeľu pri letovom teste urazila vzdialenosť asi 50 metrov, vrátila sa a pristála na pôvodnom mieste. Let trval 80 sekúnd a stroj vyvinul rýchlosť 7,2 kilometra za hodinu. Tak rýchlo Ingenuity neletela ani pri testoch na Zemi, oznámila JPL.
Pri prvom lete sa vrtuľník minulý týždeň v pondelok len chvíľu vznášal v trojmetrovej výške. Pri druhom lete o tri dni neskôr vzlietol do piatich metrov, chvíľu zotrval na mieste, vykonal mierny päťstupňový náklon a dva metre letel do strany. Následne urobil niekoľko otočiek a natočil kamerou okolie. Celý manéver trval približne 52 sekúnd.
Nedeľa bola dvadsiatymprvým z tridsiatich marsovských dní (31 pozemských dní) určených ako takzvané okno pre letové testy Ingenuity.
Tím programu Ingenuity dúfa, že vrtuľník poletí ešte dvakrát, kým sa letové okno začiatkom mája zavrie. A tieto dva posledné lety budú pravdepodobne „naozaj dobrodružné“, vyhlásila podľa serveru Space.com vedúca tohto projektu MiMi Aungová.
Čítajte aj Perseverance vyrobil z atmosféry Marsu po prvý raz kyslíkO ďalšom letovom okne sa už nehovorí, pretože automatický výskumný rover Perseverance sa musí čoskoro sústrediť na svoju vlastnú vedeckú misiu. Tá má dve hlavné úlohy: pátrať po známkach možného niekdajšieho života na Marse v oblasti kráteru Jazero, kde kedysi dávno bolo jazero a delta rieky, a zbierať vzorky, ktoré majú byť dopravené na Zem.