Vesmírna loď Šen-čou 12 odštartovala o 9:22 miestneho času (3:22 SELČ) z kozmodrómu Ťiou-čchüan v púšti Gobi na severozápade Číny a približne o šesť hodín neskôr zakotvila pri základnom module čínskej vesmírnej stanice Tchien-che (Nebeská harmónia ). Ten Čína na obežnú dráhu okolo Zeme vypustila koncom tohtoročného apríla, v máji tam čínska nákladná loď dopravila zásoby paliva, jedla a vybavenia. Agentúra Reuters uvádza, že k úplnému dokončeniu vesmírnej stanice je potrebné podniknúť jedenásť misií, z toho štyri s ľudskou posádkou.
Posádku pod vedením 56 ročného Nie Chaj-šenga tvorí 45-ročný Tchang Chung-po a 54-ročný Liou Po-ming, ktorý sa v roku 2008 zúčastnil historickej misie prvého čínskeho výstupu do kozmu. Astronauti majú na Tchien-che pracovať tri mesiace, čo bude najdlhší pobyt na nízkej obežnej dráhe, aký kedy nejaký Číňan absolvoval.

Počas týchto mesiacov astronauti uskutočnia výstupy do voľného kozmického priestoru, budú vykonávať rôzne vedecké experimenty, skúšať, ako fungujú technológie, ktorými je stanica vybavená, a budú pripravovať stanicu na pripojenie dvoch laboratórnych modulov v budúcom roku. Budú tiež sledovaní, ako taký dlhý pobyt v kozme zvládajú po fyzickej i psychickej stránke. Ďalšia misia do vesmíru má trvať šesť mesiacov, píše Reuters.

Čínska vesmírna stanica má byť po dokončení podobne veľká ako bývalá sovietska, neskôr ruská stanica Mir. Jej hmotnosť bude približne pätinová v porovnaní s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), čo je projekt, z ktorého Spojené štáty Čínu vylúčili. Fungovať by mohla 15 rokov.