Vesmírna loď Šen-čou 12 odštartovala o 9:22 miestneho času (3:22 SELČ) z kozmodrómu Ťiou-čchüan v púšti Gobi na severozápade Číny a približne o šesť hodín neskôr zakotvila pri základnom module čínskej vesmírnej stanice Tchien-che (Nebeská harmónia ). Ten Čína na obežnú dráhu okolo Zeme vypustila koncom tohtoročného apríla, v máji tam čínska nákladná loď dopravila zásoby paliva, jedla a vybavenia. Agentúra Reuters uvádza, že k úplnému dokončeniu vesmírnej stanice je potrebné podniknúť jedenásť misií, z toho štyri s ľudskou posádkou.
Posádku pod vedením 56 ročného Nie Chaj-šenga tvorí 45-ročný Tchang Chung-po a 54-ročný Liou Po-ming, ktorý sa v roku 2008 zúčastnil historickej misie prvého čínskeho výstupu do kozmu. Astronauti majú na Tchien-che pracovať tri mesiace, čo bude najdlhší pobyt na nízkej obežnej dráhe, aký kedy nejaký Číňan absolvoval.
Čítajte aj VIDEO: Čína zverejnila zábery zo sondy obiehajúcej MarsPočas týchto mesiacov astronauti uskutočnia výstupy do voľného kozmického priestoru, budú vykonávať rôzne vedecké experimenty, skúšať, ako fungujú technológie, ktorými je stanica vybavená, a budú pripravovať stanicu na pripojenie dvoch laboratórnych modulov v budúcom roku. Budú tiež sledovaní, ako taký dlhý pobyt v kozme zvládajú po fyzickej i psychickej stránke. Ďalšia misia do vesmíru má trvať šesť mesiacov, píše Reuters.
Čítajte aj Čínsky rover poslal na Zem prvé snímky z povrchu MarsuČínska vesmírna stanica má byť po dokončení podobne veľká ako bývalá sovietska, neskôr ruská stanica Mir. Jej hmotnosť bude približne pätinová v porovnaní s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), čo je projekt, z ktorého Spojené štáty Čínu vylúčili. Fungovať by mohla 15 rokov.