V expedícii na červenej planéte bude teraz pokračovať. Napísal to server Space.com s odvolaním na informácie čínskej vesmírnej agentúry CNSA.
Marsovská misia Tchien-wen začala vlani v júli štartom z čínskeho kozmického strediska Wen-čchang na ostrove Chaj-nan. Po necelých sedem mesiacov trvajúcom lete sonda – tvorená družicou, pristávacím modulom a robotickým vozítkom – vo februári úspešne dosiahla stanovenú obežnú dráhu okolo Marsu. Ču-Žung potom na planéte pristál v polovici mája.
Rover je vybavený šiestimi vedeckými prístrojmi, s ktorých využitím skúma oblasť svojho pristátia vo veľkej planine Utopia Planitia, kde sa podľa mienky odborníkov kedysi mohol rozprestierať oceán. Okrem kamier má Ču-Žung zariadenia pre geologický prieskum a pre skúmanie klímy a tiež silný radar, ktorým môže pátrať po možných vreckách vody pod povrchom. Na Zemi sa v takých vreckách nachádza mikrobiálny život.
Čítajte aj NASA zastavil práce na lunárnom module SpaceX kvôli žalobe Bezosovej firmyPodľa oznámenia CNSA všetky prístroje robotického prieskumníka pracujú dobre. Prostredníctvom družice Tchien-wen, ktorá krúži okolo Marsu, Ču-Žung už poslal na Zem desať gigabitov vedeckých údajov. Podľa Liou Ťien-tona, hlavného konštruktéra pozemného aplikačného systému projektu Tchien-wen, tieto získané dáta pomôžu vedcom lepšie chápať Mars a jeho históriu.
„Dúfajme, že poskytnutím týchto údajov našim vedcom budeme schopní hlbšie porozumieť geológiu Marsu a potom dokonca zistiť, či môžeme nájsť dôkazy o existencii dávneho oceánu v oblasti Utopia Planitia,“ uviedol Liou.