Tento postup by mal byť podľa nich natoľko efektívny, že kozmické lode nebudú v budúcnosti musieť na červenú planétu prepravovať palivo pre spiatočnú cestu na Zem, informoval vedecký portál Futurism.com.
Reaktor využívajúci nové chemické katalyzátory dokáže efektívne premeniť oxid uhličitý na metán a etén, uvádza sa vo výskume publikovanom začiatkom mesiaca v odbornom časopise Nature Communications.
Podľa internetového portálu Futurism.com je zaujímavé najmä to, že ide o rovnakú metódu, akú používa Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) na premenu nedýchateľného vzduchu na palivo.
Čítajte aj Sonda na Marse zaznamenala za mesiac tri zemetraseniaVedúci autor predmetnej štúdie a chemický inžinier zo Cincinnatskej univerzity Jingjie Wu tvrdí, že reaktor by dokázal premeniť marťanské ovzdušie bohaté na oxid uhličitý na raketové palivo. To môžu astronauti počas misií na Mars využiť buď na spiatočnú cestu, alebo na cestu do hlbokého vesmíru. „Je to ako čerpacia stanica umiestnená na Marse. Prostredníctvom tohto reaktora by sme mohli premeniť oxid uhličitý a vyrábať metán pre rakety,“ uviedol Wu v tlačovej správe.
Čítajte aj Astronauti na Marse by si podľa vedcov mohli stavať domy z prachu a krviWu ďalej dodal, že misiám s ľudskou posádkou by tak na Mars stačilo prepraviť iba polovicu paliva, čím by sa výrazne znížila hmotnosť kozmickej lode a medziplanetárny let do vesmíru by bol lacnejší a efektívnejší. Okrem toho zdôraznil, že táto technológia má dôležité využitie aj na Zemi. Môže totiž pomáhať s odčerpávaním oxidu uhličitého zo zemskej atmosféry za účelom zmiernenia vplyvu klimatických zmien.