Uvádza sa to na webe amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Štart Webbovho ďalekohľadu, ktorý má v budúcnosti nahradiť už dosluhujúci Hubbleov teleskop, bol pôvodne naplánovaný na marec, ale kvôli pandémii ho museli preložiť na tento mesiac a neskôr bol presunutý na 18. december.
K incidentu došlo v zariadení na prípravu družíc na kozmodróme v Kourou vo Francúzskej Guyane. Technici sa chystali pripevniť k teleskopu adaptér slúžiaci na pripevnenie k nosnej rakete Ariane 5, keď sa náhle uvoľnil upínací pás, čo spôsobilo chvenie v celom teleskope.
Okamžite bola zvolaná komisia pod vedením NASA, ktorá má prešetriť a preveriť, či incident nepoškodil akúkoľvek súčiastku teleskopu. Testy by mali byť dokončené do konca týždňa, dodala americká vesmírna agentúra.
Webbov teleskop predstavuje medzinárodný projekt v partnerstve americkej, európskej a kanadskej vesmírnej agentúry, ktorý má preskúmať každú fázu kozmickej histórie – od našej slnečnej sústavy až po najvzdialenejšie pozorovateľné galaxie v ranom vesmíre a všetko medzi tým. Bude využitý predovšetkým na skúmanie vývoja prvých galaxií a hviezd po takzvanom veľkom tresku, ktorý bol podľa vedeckej teórie začiatkom vzniku vesmíru. K dôležitým cieľom bude patriť aj pátranie po známkach možného života mimo Slnečnej sústavy. Vedci si od teleskopu sľubujú, že odhalia nové a nečakané objavy a že pomôže ľudstvu pochopiť pôvod vesmíru a naše miesto v ňom.
Pokiaľ jeho vypustenie vyjde podľa plánu, bude v budúcom desaťročí popredným vesmírnym observatóriom, ktoré bude k dispozícii tisícom astronómov po celom svete. Je to však vysoko riskantná misia, pretože zrkadlo a solárne panely ďalekohľadu sa musia rozvinúť vo vesmíre a zariadenie bude poslané na slnečnú obežnú dráhu až za Mesiacom, čo znamená, že existuje len malá šanca na jeho opravu, pokiaľ sa niečo pokazí.