Podľa Rogozina zástupcovia všetkých agentúr partnerských krajín, vrátane Roskozmosu programu ISS potvrdili, že pri riadnom technickom zabezpečení je stanica schopná prevádzky na nízkej obežnej dráhe okolo Zeme až do roku 2030.
Hodnotenie technickej uskutočniteľnosti takého predĺženia používateľnosti orbitálneho komplexu je pritom „prakticky dokončené“, povedal šéf Roskosmosu. „Od NASA ako koordinátora programu ISS očakávame v blízkej budúcnosti oficiálny návrh na predĺženie letu ISS do rokov 2028–2030,“ dodal.
Čítajte aj Vrtuľníček Ingenuity je v "dobrej kondícii". Na Marse nalietal už vyše pol hodinyMedzinárodná vesmírna stanica je spoločným projektom piatich kozmických agentúr: amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), Roskozmosu, Európskej kozmickej agentúry (ESA), japonskej JAXA a kanadskej CSA. V rámci ESA je zapojených 11 členských štátov.
Čítajte aj Ľudstvo sa prvý raz "dotklo" SlnkaO tom, že ruská strana je odhodlaná v práci na ISS pokračovať, podľa Rogozina svedčí okrem iného to, že tento rok na stanicu poslala nový modul Nauka, ktorého životnosť je minimálne desať rokov, a tiež uzlový modul Pričal. „Pokračujeme v rozvoji ruského segmentu stanice a v nasledujúcich rokoch máme veľké plány s jeho aktívnym využitím,“ vyhlásil šéf Roskosmosu.
Podľa doterajšej dohody účastníkov by orbitálny komplex mal fungovať do roku 2024. Rogozin vlani v novembri ale označil ako predčasné úvahy o konci využívania Medzinárodnej vesmírnej stanice po roku 2025.