Priveľa satelitov na orbite môže prekážať v pozorovaní hviezd

Medzinárodný tím vedcov upozornil, že nárast počtu satelitov na obežnej dráhe Zeme môže negatívne ovplyvniť schopnosť astronómov pozorovať hviezdnu oblohu.

11.05.2022 06:00
obloha hviezdy Foto:
debata

Navrhujú zavedenie pravidiel, ktoré by zabránili tomuto „znečisteniu“ kozmického priestoru. Vedci zo Spojených štátov, Británie, Kanady a Holandska v časopise Nature Astronomy uviedli, že do roku 2030 môže počet satelitov na nízkej orbite Zeme prekročiť 100 000. Obávajú sa najmä takzvaných megakonštelácií, v rámci ktorých sa na obežnú dráhu umiestňujú desaťtisíce satelitov, ktoré poskytujú širokopásmový internet či iné služby.

Hoci existujú pravidlá na bezpečné vypúšťanie objektov do kozmu, nadmerné množstvo satelitov vo vesmíre môže podľa vedcov nielen prekážať v astronomických meraniach, ale obrať aj bežných ľudí o zážitok z pozorovania nočnej oblohy. Satelitov podľa odborníkov bude čoskoro viac než skutočných hviezd viditeľných voľným okom.

Galapagos land iguana Čítajte aj Vyhynutie hrozí pätine druhov plazov vo svete

Zvyšuje sa aj riziko, že satelity na orbite sa zrazia, pričom pri páde na Zem by mohli poškodiť lietadlá či zasiahnuť ľudské obydlia, čo je podľa vedcov len „otázkou času“. Dodávajú, že pri každom vypustení satelitov na obežnú dráhu sa tiež uvoľňuje oxid uhličitý, oxid dusičitý a sadze, ktoré znečisťujú ovzdušie.

Tím vedcov preto navrhuje pre túto oblasť zaviesť podobné environmentálne pravidlá, aké existujú na ochranu planéty, oceánov či atmosféry. Napríklad by existovali limity na počet satelitov na orbite.

V roku 2018 bolo na obežnej dráhe Zeme 2000 aktívnych satelitov. Odkedy začala do vesmíru vypúšťať satelity aj spoločnosť SpaceX, sa toto číslo zdvojnásobilo, pričom všetky boli umiestnené na nízku orbitu, ktorá siaha do výšky 100 až 2000 kilometrov od povrchu Zeme. Európska vesmírna agentúra (ESA) musela v roku 2019 posunúť svoju vesmírnu stanicu, lebo jej hrozila zrážka so satelitom SpaceX. Podobné kroky musela dvakrát podniknúť aj Čína.

Endeavour Čítajte aj Endeavour bol najmladší stroj americkej flotily raketoplánov

Hoci sú hlavnými hráčmi v tomto sektore spoločnosti ako SpaceX alebo OneWeb, záujem prejavujú aj menšie subjekty. Napríklad Rwanda nedávno požiadala o povolenie vypustiť v rámci jedného projektu až 327.000 satelitov.

debata chyba
Viac na túto tému: #obežná dráha #Zem #vedci #satelit #obloha