ISS je trvalo obývanou vesmírnou stanicou, má ruskú a americkú časť

Prinášame vám výber informácií o Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS; Rusko sa po vybudovaní vlastnej vesmírnej stanice stiahne z ISS):

05.08.2022 06:00
International Space Station, ISS, kozmonaut Foto:
debata
 • ISS je v súčasnosti jediná trvalo obývaná vesmírna stanica. Pred ňou fungovala v rokoch 1986 až 2001 prvá trvalo obývaná stanica vo vesmíre – ruská stanica Mir. Sovietsky zväz vyslal svoju prvú vesmírnu stanicu Saljut-1 v apríli 1971, Američania reagovali Skylabom o dva roky neskôr. Saljut-1 zanikol v októbri 1971, Skylab zhorel v zemskej atmosfére v júli 1979.
 • Svoju vlastnú stanicu Tchien-kung (Nebeský palác) buduje vo vesmíre Čína, prvý modul Tchien-che (Nebeská harmónia) je na obežnej dráhe od vlaňajšieho apríla, tento rok v júli k nemu pribudla druhá časť nazvaná Wen-tchien (Hľadanie nebies). Tretí a posledný modul Meng-tchien (Snívanie o nebesiach) vyšle Peking do vesmíru asi v októbri. Aj na čínskej stanici už je posádka.
International Space Station, ISS, kozmonaut Čítajte aj Presný dátum odchodu Ruska z ISS závisí od jej stavu, povedal šéf Roskosmosu
 • Súčasná ISS nadväzuje na stanicu, ktorú chceli vybudovať rôzne západné krajiny spolu s USA, v roku 1993 sa potom pridalo Rusko. Projekt Freedom sa neskôr premenoval na Alpha, aby nakoniec skončil pri Medzinárodnej kozmickej stanici.
 • Po podpísaní zmluvy o zriadení ISS vo Washingtone v januári 1998 predstaviteľmi 14 krajín a agentúr pre kozmické lety sa stanica zrodila v novembri 1998 vynesením ruského modulu Zarja (Úsvit) na obežnú dráhu. Do projektu sú zapojené USA (NASA), Rusko (Roskomos), Európska vesmírna agentúra (ESA), japonská vesmírna agentúra JAXA a Kanadská kozmická agentúra (CSA). Z ESA sa na projekte podieľa 11 členských krajín. Hodnota ISS je odhadovaná na 100 miliárd dolárov.
 • Stanica je umiestnená na obežnej dráhe vo výške okolo 400 kilometrov, Zem obehne za necelých 93 minút rýchlosťou približne 28 000 kilometrov za hodinu. Váži asi 420 000 kilogramov, je široká 108 metrov, vysoká okolo 20 metrov a dlhá 73 metrov. Základný obytný objem stanice je 388 metrov kubických.
dragon ISS Čítajte aj Máte bystré oko? Pozrite si prelet ISS pred Slnkom
 • Stanica je rozdelená na ruskú a americkú časť, ruský segment tvorí šesť modulov, americký segment má modulov desať. Rusko je pre prevádzku vesmírnej stanice kľúčové, pretože zodpovedá za jej pohon a za kontrolu dráhy letu. K tomu slúžia motory pripojené vesmírne lode Progress, ktoré sa pravidelne zapínajú a udržujú stanicu asi 400 kilometrov nad povrchom Zeme. Spojené štáty sa starajú o podporu života a dodávky energie.
 • Od začiatku novembra 2000 na stanici trvalo zdržiava stála posádka, ktorá je dvoch až šesťčlenná a strieda sa po pol roku. Doteraz stanicu navštívilo 258 osôb (vrátane vesmírnych turistov) z 22 krajín. Najviac bolo Američanov (158) a Rusov (53). V súčasnej dobe na ISS sa zdržiava posádka zložená z dvoch Američanov a jednej Američanky, troch Rusov a jednej talianskej astronautky.
 • Po konci amerického programu raketoplánov v roku 2011 vynášali amerických astronautov na ISS len ruské kozmické lode Sojuz. Závislosť Spojených štátov na ruských kozmických plavidlách skončila v máji 2020, keď dvoch amerických astronautov dopravila do vesmíru prvýkrát loď Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX.
ISS vesmírna stanica Čítajte aj Spadne ISS, jediná trvalo obývaná vesmírna stanica, ktorá má ruskú a americkú časť?
 • Podľa doterajšej dohody účastníkov projektu ISS by orbitálny komplex mal fungovať do roku 2024. Partneri projektu už vlani dali najavo zámer predĺžiť prevádzku stanice do rokov 2028 až 2030. Ruská strana v minulom roku k stanici poslala nový modul Nauka, ktorého životnosť je minimálne desať rokov a tiež uzlový modul Pričal. Vlani v októbri ruskí filmári, herečka Julija Peresildová a režisér Klim Šipenko, natáčali na ISS prvý hraný film v skutočnom vesmíre. Projekt sponzoroval Roskosmos.
 • Vtedajší šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin už koncom februára ostro reagoval na americké sankcie uvalené na Moskvu kvôli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Rogozin okrem iného naznačoval, že Rusi by mohli spoluprácu okolo ISS ukončiť a upozornil, že doteraz držia stanicu na obežnej dráhe len motory ruských lodí. Mohol by tak nasledovať jej „nekontrolovaný zostup“ na území USA alebo Európy. „ISS nelieta nad Ruskom, takže všetky riziká sú na vašej strane,“ uviedol Rogozin.
 • Americká vesmírna agentúra NASA začala zvažovať, ako by mohla udržiavať ISS na obežnej dráhe bez ruskej pomoci. Podľa šéfky programu NASA pre lety ľudí do vesmíru Kathy Luedersovej je napríklad loď Cygnus spoločnosti Northrop Grumman schopná ISS poháňať bez prispenia ruských motorov. Podľa názoru ďalších odborníkov je tiež možný variant rozdelenia ISS na dve menšie orbitálne stanice. V takom prípade by ale ruský segment zostal takmer bez zdrojov energie.
Long March 5B Čítajte aj Na Zem nekontrolovateľne dopadla čínska raketa, NASA preto kritizuje Peking
 • Napätie okolo Ukrajiny sa prenieslo aj do diania okolo ISS, začiatkom júla napríklad ruskí kozmonauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice oslávili dobytie východoukrajinskej Luhanskej oblasti ruskými silami. Vesmírna agentúra Roskosmos zverejnila snímku, na ktorej ruská posádka pózuje s vlajkou proruských separatistov. To vyvolalo vlnu nesúhlasných reakcií od západných partnerov. Oslava ruských vojenských úspechov na Ukrajine zo strany ruských kozmonautov na palube ISS je v zásadnom rozpore s hlavným účelom stanice, uviedol napríklad americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #ISS #NASA #Roskosmos
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy