NASA a ESA plánujú dopraviť vzorky hornín z Marsu na Zem

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Európska vesmírna agentúra (ESA) plánujú v roku 2033 dopraviť z Marsu na Zem 30 vzoriek hornín.

02.08.2022 08:00
perseverance Foto:
Rover Perseverance.
debata

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) pristálo na Marse vo februári 2021 a doteraz zozbieralo 11 vzoriek horniny. Ich analýza by mala potvrdiť alebo vyvrátiť existenciu dávneho života na Marse. Dopraviť na Zem na dôkladné preskúmanie sa ukazuje ako veľmi zložitá úloha.

Doteraz sa plánovalo vyslať na Mars ďalšie automatické vozidlo, ktoré by vyzdvihlo vzorky z Perseverance a dopravilo do robotického pristávacieho modulu Mars Ascent Vehicles (MAV; Vozidlá pre výstup na Mars).

Pôvodný zámer sa má teraz zmeniť tak, aby vzorky dopravil k modulu samotný Perseverance. Vzorky sa potom vystrelia na obežnú dráhu, kde ich prevezme kozmická loď Earth Return Orbiter (ERO). Jej vývoj má na starosti Európska vesmírna agentúra (ESA).

„ESA pokračuje plnou rýchlosťou vo vývoji ERO ktorá uskutoční historickú spiatočnú cestu zo Zeme na Mars a späť a ramena na prenos vzoriek, ktoré roboticky umiestni vzorky na palubu pred vypustením z povrchu červenej planéty,“ povedal David Parker, riaditeľ ESA pre výskum ľudí a robotov.

Modul MAV by mal odštartovať zo Zeme v roku 2028 a pristáť na Marse v polovici roka 2030. Ako záložný plán v prípade nepredvídateľnej udalosti napríklad znehybnenia marsochodu Perseverance majú mať vo výbave dva vrtuľníky. Možnosť lietať v atmosfére Marsu potvrdila helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť), ktorá je súčasťou vozidla Perseverance. Doteraz uskutočnila 29 letov. Dve nové helikoptéry budú ťažšie a vybavené kolesami, aby sa mohli pohybovať aj po povrchu Marsu.

V tomto scenári by marsochod Perseverance najprv „vysypal“ vzorky na povrch Marsu, helikoptéry by ich prebrali pomocou mechanickej ruky a previezli na modul MAV. Na Zem by sa mali vzorky dostať v roku 2033.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy