Štart misie Artemis I k Mesiacu opäť odložili. Tentokrát pre počasie

NASA v sobotu odvolala plánovaný štart misie Artemis I k Mesiacu. Tropická búrka Ian, ktorá sa blíži k Floride podľa predpovedí zosilnie. Informuje agentúra AFP.

24.09.2022 20:02
NASA vesmír Artemis raketa Foto: ,
Oranžovo-biela raketa Space Launch System (SLS) na štartovacej rampe pred štartom misie Artemis I k Mesiacu z Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral. 2.9.2022
debata

„NASA sa vzdáva príležitosti na spustenie… a pripravuje sa na návrat (zo štartovacej plochy), pričom naďalej sleduje predpoveď počasia spojenú s tropickou búrkou Ian,“ uviedla v sobotu.

Americké Národné centrum pre hurikány predpovedá, že búrka má cez víkend „rýchlo zosilnieť“, keď sa presunie k Floride. Raketa Space Launch System (SLS) má štartovať z tamojšieho Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral.

VIDEO: Pozrite si, ako by mal vyzerať let vesmírnej misie Artemis 1 k Mesiacu.

Oranžovo-biela SLS dokáže na štartovacej rampe odolať nárazom vetra s rýchlosťou až 137 kilometrov za hodinu. Ak sa však bude musieť vrátiť do montážneho hangára, zmešká štartovacie okno, ktoré potrvá do 4. októbra. Ďalšie bude od 17. do 31. októbra s jednou možnosťou vzletu denne.

Vesmírna misia Artemis I otestuje SLS a bezpilotnú kapsulu Orion v rámci prípravy na budúce lety na Mesiac s ľudskou posádkou. Predchádzajúce dva pokusy o štart boli zrušené pre technické problémy vrátane úniku paliva. Úspešná misia by bola pre NASA po rokoch odkladov a prekročenia finančných nákladov veľkou úľavou.

SLS a Orion odštartujú 29. augusta 2022 v...
+9Pristátie kapsuly do mora budú koordinovať...
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #mesiac #tropická búrka #vesmírna raketa #misia Artemis