Novembrový meteorický roj Leoníd môže priniesť prekvapenie

Nadšenci pozorovania jesennej nočnej oblohy si v novembri môžu vychutnať pohľady na pravidelný meteorický roj Leoníd. Ich maximum nastane v piatok 18. novembra 2022 v noci.

17.11.2022 08:00
leonidy Modra 1998 Foto:
Z oblohy budú opäť padať hviezdy - Leonidy.
debata

Podmienky na pozorovanie ako aj predpovede podľa výpočtov sú v tomto roku mimoriadne priaznivé.

Leonidy patria medzi pravidelný meteorický roj, ktorý je činný od 6. do 30. novembra.Ma­terskou kométou Leonídje periodická kométa 55P/Tempel-Tuttle. Šírka prúdu meteorov kolmo na smer ich pohybu je približne 4 milióny km.

„Roj má husté stredné vlákno, to znamená, že polovica meteorov sa objaví v priebehu 24 hodín okolo maxima. Vtedyje možné vidieť okolo 15 meteorov za hodinu,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Zároveň upozorňuje na mimoriadne priaznivú predpoveď odborníkov z populárno-vedeckého časopisu Astronomy, ktorá na základe výpočtov nevylučuje prekvapenie.

„V noci po očakávanom maxime teda 19. novembra 2022 môže byť aktivita Leoníd na úrovni viac ako 200 meteorov za hodinu. Takéto zvýšené frekvencie sa objavujú každých 32 až 34 rokov,“ zdôrazňuje vedec a dodáva, že astronomické podmienky na pozorovanie tohto mimoriadneho javu sú v roku 2022 priaznivé, pretože Mesiac bude dva dni po poslednej štvrti.

debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #meteorický roj #Leonidy