Čínsky rover zmapoval odvrátenú stranu Mesiaca až do hĺbky 300 metrov

Čínska vesmírna misia Chang-e 4 od svojho pristátia v roku 2019 ako prvá pozemská sonda na odvrátenej strane Mesiaca vytvorila panorámy impaktných kráterov a odoberala vzorky minerálov z jeho povrchu. Vedcom tiež umožnila vizualizovať podpovrchové vrstvy až do hĺbky 300 metrov. Tieto výsledky boli zverejnené vo vedeckom časopise Journal of Geophysical Research: Planets. Informoval o tom web Live Science.

21.08.2023 17:00
mesiac, odvrátená strana Foto:
Šikmý pohľad na odvrátenú stranu Mesiaca odfotografovaný z kozmickej lode Apollo 13, keď okolo neho prechádzala na svojej nebezpečnej ceste domov. Apríl 1970
debata

Súčasťou misie Chang-e 4 (bohyňa Mesiaca v čínskej mytológii) je robotické vozidlo Jü-tchu 2 (Nefritový králik 2) vybavené technológiou Lunar Penetrating Radar (LPR). „Pomocou rádiových signálov skúma vrstvy Mesiaca hlboko pod jeho povrchom,“ uviedol astrogeológ z Inštitútu planetárnych vied v Tucsone v Arizone a vedúci autor štúdie Ťien-čching Feng. S ich pomocou v roku 2020 vedci preskúmali mesačný povrch do hĺbky 40 metov.

Terajšie mapovanie do hĺbky 300 m ukázalo, že na mieste prieskumu viacero vrstiev prachu, pôdy a rozbitých skál zapĺňa skrytý kráter, uviedol Feng. Pod nimi objavili päť rôzne hrubých a odlišných vrstiev lávy, čo odhaľujú miliardy rokov neznámej histórie Mesiaca.

sojuz Čítajte viac Rusi sa po polstoročí na Mesiac nedostali. Luna-25 sa zrútila a „prestala existovať“

Vedci vek Mesiaca odhadujú na 4,51 miliardy rokov. Podľa teórie odtrhnutia vtedy objekt veľkosti Marsu narazil do Zeme a vytvoril tým Mesiac. Jeho priemer 3476 kilometrov predstavuje asi štvrtinu priemeru Zeme. V neskoršom období jeho plášť tvorila (rovnako ako na Zemi) chladnúca magma, ktorá v sérii sopečných erupcií prenikala na povrch cez novovznikajú trhliny v povrchových platniach, povedal Feng.

Údaje z Chang-e 4 ukazujú, že vrstvy sopečných hornín sa smerom k povrchu Mesiaca stenčujú. To naznačuje, že pri neskorších erupciách nimi tieklo menej lávy. „Pomaly sa (Mesiac) ochladzoval a jeho energia v neskoršom sopečnom štádiu slabla,“ povedal Feng.

Vulkanická aktivita na Mesiaci zanikla asi pred jednou miliardou rokov a preto sa často považuje za „geologicky mŕtvy“. Napriek tomu hlboko v jeho jadre stále môže byť žeravá magma, povedal Feng.

mesiac, stopa Čítajte viac Ako budú vyzerať nové ľudské stopy na Mesiaci?
debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #vesmír #mesiac #Čchang-e 4