Vedci objavili dosiaľ najstaršiu čiernu dieru. Prekvapila ich vekom aj kolosálnosťou

Vedci odhalili dosiaľ najstaršiu čiernu dieru, ktorá sa sformovala iba 470 miliónov rokov po Veľkom tresku. Má preto 13,2 milióna rokov, píše server Space.com.

07.11.2023 10:10
najstaršia čierna diera Foto: ,
Anotovaný obrázok, ktorý poskytla NASA 6. novembra 2023, ukazuje pohľad na údaje z röntgenového observatória NASA Chandra a vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktoré naznačujú čiernu dieru sformovanú len 470 miliónov rokov po Veľkom tresku.
debata (3)

Výsledky štúdie zverejnenej v pondelok v časopise Nature Astronomy vychádzajú z pozorovaní Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) a röntgenového observatória Chandra X-Ray a potvrdzujú teórie o existencii supermasívnych čiernych dier krátko po vzniku vesmíru.

Supermasívne čierne diery sa zvyčajne nachádzajú v strede galaxií a ich hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých miliónov až stoviek miliárd hmotností nášho Slnka.

Aj uprostred našej galaxie leží čierna diera. Nazýva sa Saggitarius A* a podľa údajov servera Space.com sa jej hmotnosť sa pohybuje okolo štyroch miliónov hmotností Slnka.

Planeta K2-18b Webbov teleskop NASA Čítajte viac Webbov vesmírny teleskop možno našiel život na vzdialenej planéte

Namerané údaje novoobjavenej čiernej diery ukazujú, že má desaťnásobok hmotnosti čiernej diery v strede našej galaxie, teda približne 40 miliónov hmotností Slnka.

„Na to, ako skoro po vzniku vesmíru (čierna diera) vznikla je skutočne obrovská,“ uvádza spoluautorka štúdie Priyamvada Natarajanová z Yaleovej univerzity.

Portál Space.com uvádza, že podľa jednej z teórií mohli supermasívne čierne diery vzniknúť priamo počas Veľkého tresku, podľa inej vznikli spojením viacerých menších čiernych dier. Nedávne štúdie naznačujú, že supermasívne čierne diery by sa mohli „kŕmiť“ výrazne rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Presný mechanizmus ich vzniku však vedci stále nepoznajú.

Norbert Werner. Čítajte viac Vedci zachytili najväčšiu explóziu od počiatku civilizácie
3 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #vedci #čierna diera #teleskop Jamesa Webba